Inne wpisy

Czym zachwyca dobre Espresso

espresso
espresso

Espresso, to podstawa wielu znanych nam kaw: cappucino, caffe latte, macchiato, lungo i innych. Od tego czy zostanie prawidłowo przygotowane może zależeć smak naszej ulubionej kawy.

Espresso pochodzi z Włoch. W 1901 Luigi Bezzera zbudował pierwszy ekspres do espresso. Konstrukcja ta opierała się na przepływie pary i wody i nie była do końca doskonała, bowiem często zdarzały się smakowe zmiany ekstraktu. Bezzera sprzedał swój patent Desiderio Pavoniemu, który dostrzegł jej potencjał i postanowił ulepszyć urządzenie. Wciąż jednak było mu daleko do doskonałości. Para wciąż zmieniała smak kawy. Dopiero 40 lat później problem ten rozwiązał Giovani Achille Gaggia, który parę zastąpił innym systemem podgrzewania. Włosi szanują tradycję, stąd firmy Bezzera, La Pavoni i Gaggia istnieją do dzisiaj i należą do czołowych producentów ekspresów ciśnieniowych dla domu i gastronomii.

Nazwa espresso wywodzi się z języka włoskiego i jak niektórzy mylnie sądzą nie oznacza ekspresowej kawy (tak w przygotowaniu jak i w spożyciu), ale pochodzi od włoskiego przymiotnika espressivo, który oznacza – wyrazisty, tak jak smak naszej kawy.

Skąd się wzięła niezwykła popularność tej kawy? Espresso swoją popularność zawdzięcza tzw. barom espresso. Były to miejsca gdzie ceny kawy były regulowane przez lokalne władze. Jedynym wymogiem było serwowanie kawy „na stojąco”. Nie stanowiło to problemu z racji jej niewielkiej objętości. Zwyczaj porannego picia kawy na stojąco przetrwał we Włoszech do dzisiaj i często można zauważyć grupki osób, które wypijają swoją poranna kawę na stojąco, prowadząc przy tym namiętne dyskusje we „włoskim stylu”. Potem wraz ze wzrostem emigracji espresso opuściło kraj swojego pochodzenia i dotarło chyba do każdego zakątka świata. Kawa ta pojawiła się w hollywoodzkich produkcjach – co z pewnością mocno przyczyniło się do jej popularyzacji – ale także w książkach i oczywiście w…kawiarniach.

Espresso powinno mieć 25 ml objętości. Podaje się je w podgrzanej filiżance z grubej porcelany o objętości około 70 ml. Na wierzchu znajduje się crema, czyli gęsta orzechowo-brązowa pianka, która dodaje kawie słodkiego smaku. Pośrodku jest body, czyli ciało, które ma ciemnobrązowy kolor. Na samym dnie znajduje się tzw. serce, czyli esencja espresso, źródło jego mocy i intensywności. Razem z espresso często podawana jest niewielka szklanka z wodą. Służy ona przepłukaniu kubków smakowych przed wypiciem kawy. Kolejną ważną sprawą jest nazwa. Pijemy oczywiście espresso, nie „ekspresso”.

Dzisiaj espresso jest jednym z symboli Włoch, gdzie znajduje się nawet Narodowy Instytut Włoskiego Espresso (Instituto Nazionale Espresso Italiano), który dokładnie określił parametry idealnego espresso. Oto one:

  • ilość kawy – 7g
  • ilość wody – 25 ml
  • temperatura parzenia – 88-92 stopnie (arabikę parzy się w niższej temperaturze, robustę w wyższej)
  • ciśnienie – 9 bar (w ekspresie domowym 12-15 bar)
  • czas parzenia – 25 sekund

We Włoszech przyjęło się twierdzić, że jakość espresso zależy od czterech czynników, to tzw. reguła 4M:

  • Miscela – mieszanki kawy (dbajmy o jakość kawy, którą kupujemy!)
  • Macinino – młynka
  • Macchina – maszyny-ekspresu do kawy
  • Mano – manualnej czynności wykonywanej przez barmana

Kiedy espresso oczaruje nasze kubki smakowe? Wtedy, kiedy jego objętość nie przekroczy 25ml, a crema (wierzchnia warstwa pianki) będzie w pięknym, równomiernym orzechowym kolorze i pokryje całą warstwę naszej kawy. Dzięki temu esensja kawy nie przedostanie się na wierzch. Nie bez znaczenia jest oczywiście jakość i świeżość ziaren, z których espresso zostało przygotowane.

Smacznego!