Jak profilować smak kawy
Każda kawa ma swój potencjał. Aby wydobyć z ziaren to co najlepsze, należy poznać kilka czynników, które finalnie wpływają na smak zaparzonej kawy. Opanowanie kilku zasad pozwoli nam zapanować nad smakiem kawy i profilować go wg własnych preferencji. We wpisie przedstawię kluczowe czynniki i opowiem jaki mają wpływ podczas parzenia kawy.
Na samym początku warto powiedzieć, że zmieniając opisane poniżej parametry wpływamy ogólnie na stopień ekstrakcji kawy. Każdy z czynników może ekstrakcję spowolnić albo ją przyspieszyć. Mówiąc obrazowo możemy wypłukać ze zmielonych ziaren mało albo dużo. Nie jest dobrze przesadzać w żadną ze stron, ale raczej znaleźć złoty środek. Jeśli bowiem wyekstrachujemy kawę w małym stopniu jej smak nie będzie rozwinięty, płaski, jednostronny. Natomiast jeśli kawę przeekstrachujemy, wypłuczemy z niej związki, które negatywnie wpływają na smak.
Doza kawy/doza wody
Większa doza kawy/mniejsza doza wody -> kawa bardziej kwasowa, bardziej intensywna, bardziej oleista, gęsta
Mniejsza doza kawy/większa doza wody- kawa bardziej goryczkowa, mniej intensywna, bardziej rozwodniona
To dwa najbardziej podstawowe czynniki, od nich radzę zaczynać profilowanie smaku kawy. Ustalenia przede wszystkim jaką kawę chcemy otrzymać: o jakiej objętości oraz mocy.
Temperatura
Wyższa temperatura -> kawa bardziej goryczkowa
Niższa temperatura -> kawa bardziej kwasowa
To równie ważny parametr. W ogromnym stopniu wpływa ona na smak kawy. Tutaj zalecam wystartować od możliwie najwyższej temperatury i stopniowo ją obniżać przy każdym kolejnym parzeniu tak, aby porównać rezultaty.
Stopień mielenia
Drobniejsze mielenie -> kawa bardziej goryczkowa, intensywna, gęsta
Grubsze mielenie -> kawa bardziej kwasowa, mniej intensywna
Oprócz samego stopnia przemiału warto wspomnieć jak ogromną rolę gra jego równomierność. Jeśli cząstki kawy nie różnią się bardzo od siebie wielkością jesteśmy na dobrej drodze aby uzyskać napar czysty w smaku.
Twardość wody
Woda nie przefiltrowana -> kawa bardziej kwasowa
Woda przefiltrowana -> kawa bardziej goryczkowa
To rzecz na którą warto zwrócić uwagę, ponieważ zbyt twarda woda hamuje ekstrakcję. Wobec tego efekt jaki uzyskamy będzie z dużym prawdopodobieństwem objawiał się nieprzyjemną kwasowością.
Aftertaste, czyli podsumowanie
Zasady przedstawione są bardzo ogólne i można je z powodzeniem stosować w każdej metodzie parzenia kawy. Najlepsze jest jednak to jak duży zakres smaków i aromatów można uzyskać, jak skrajne odczucia może wywołać ta sama kawa zaparzona w różny sposób. Rezultaty mogą być zaskakujące.
The heart of Bean&Buddies, tętniące mocno i rytmicznie dzięki porannej dawce kawy. Na co dzień opiekuje się blogiem Bean&Buddies. Poza pracą celebruje trudną sztukę przeżywania wolnego czasu.