kawa mleczna biuro
Podstawy kawy

Jak przygotować kawę mleczną w biurze

Wybór ziaren to dopiero początek. Nie jest tajemnicą, że najpopularniejsze są kawy mleczne: cappuccino, latte, flat white. Pijąc tego typu kawę w biurze mamy w pamięci smak kawy z kawiarni i chcielibyśmy go odtworzyć, jednak nie do końca nam to wychodzi. Co zrobić, żeby cieszyć się w firmie kawą tak dobrą, jak ta podawana w kawiarni?

Espresso to podstawa

Jeśli robimy kawę mleczną, musimy pamiętać, że o sukcesie końcowym decyduje w dużej mierze espresso. O ile dość łatwo przyrządzić klasyczne espresso za pomocą ekspresu kolbowego, to już trudniej zrobić to za pomocą ekspresu automatycznego. Klasyczne espresso ma objętość 30 ml. Uzyskuje się je dzięki zaparzeniu za pomocą wody pod ciśnieniem drobno zmielonych ziaren o wadze 7 – 9 g przez 25 – 30 s. Kalibrując ekspres automatyczny starajmy się równać właśnie do tych proporcji. Uważajmy przede wszystkim, aby espresso miało odpowiednią objętość. Jeśli espresso będzie zawierało dużo więcej niż 30 ml, po dodaniu do niego mleka, kawa będzie wodnista w smaku. Kluczowe jest tu również zachowanie odpowiednich proporcji kawy do mleka. Klasycznie w cappuccino ma objętość 150 ml, natomiast latte 200 ml – tylko 30 ml w tych przepisach powinno zajmować espresso. Jeśli mamy potrzebę, żeby wypić kawę mocniejszą, dodajmy do niej drugie espresso – nigdy nie przelewamy jednego espresso podwójną ilością wody.

kawa mleczna biuro espresso

Jakiego mleka użyć

Równie ważne, jak espresso, jest mleko. Aby uzyskać tradycje cappuccino czy latte, mleko należy podgrzać i spienić – w przypadku cappuccino bardziej, a w przypadku latte mniej. Aby wydobyć naturalną słodycz mleka nie należy przekraczać temperatury 65 stopni C. Na tym punkcie jednak nie należy się zbytnio skupiać, ponieważ ekspresy automatycznie podgrzewają mleko do odpowiedniej temperatury. Warto natomiast skupić się na tym, aby użyć mleka, które jest schłodzone oraz takiego o wysokiej zawartości tłuszczu (3,2%) – nie będzie wtedy problemu z jego spienieniem. Lepiej spienia się też mleko świeże od mleka UHT.

Dodatki

Jeśli chcemy poczuć się, jak w ulubionej kawiarni warto pomyśleć również o dodatkach, które wzbogacają smak kaw mlecznych. Dobrym pomysłem jest użycie syropów smakowych ze specjalnym dozownikiem, ułatwiającym przyrządzanie. Dla miłośników jeszcze większej słodyczy, polecane są smakowe posypki utrzymujące się na powierzchni pianki mlecznej, cieszące nie tylko podniebienie ale również oko.