jaka kawa pobudza
Podstawy kawy

Jaka kawa pobudza najbardziej

Kawa, która pobudza najbardziej to ta, która zawiera najwięcej kofeiny – to oczywiste. Jaki rodzaj kawy zawiera najwięcej kofeiny – to już tak oczywiste nie jest. Zależne jest to od wielu czynników takich jak, gatunek kawy, stopień wypalenia czy sposób parzenia.

Gatunek kawy a stopień wypalenia

Dwa najbardziej rozpowszechnione gatunki kawy to arabika i robusta. Oprócz różnic smakowych, oba rodzaje różnią się zawartością kofeiny. Arabika zawiera 0,9-1,4%, natomiast zawartość kofeiny w robuście to zakres 1,8-4%. Jeśli zatem potrzebujemy większego pobudzenia, wybierajmy kawy z większym udziałem robusty w składzie.

Zawartość kofeiny zależna jest też od stopnia wypalenia ziaren. Zasada jest prosta: im ciemniej wypalone ziarna, tym mniej w nich kofeiny. Czyli najwięcej kofeiny znajdziemy w robuście o jasnym stopniu wypalenia, najmniej zaś w arabice o ciemnym wyprażeniu.

kofeina a stopien wypalenia

Sposób parzenia

Panuje przekonanie, że espresso to najmocniejsza kawa, czyli pobudzająca najbardziej. Jest tak, ale nie do końca. Prawdą jest, że espresso zawiera największe stężenie kofeiny, ale jej bezwzględna ilość jest niewielka ze względu na objętość naparu. W 30 ml espresso jest ok. 50 mg kofeiny. Natomiast w 150 ml kawy parzonej w ekspresie przelewowym jest jej już ok. 150 mg, stężenie jest zatem mniejsze, ale ilość większa. Ciekawe jest to, że kawa rozpuszczalna o pojemności 150 ml będzie zawierać tylko ok. 80 mg kofeiny, czyli jest dużo słabsza w tym względzie niż kawa ziarnista.

Jak przyrządzić mocną kawę w biurze

Jeśli dysponujemy ekspresem automatycznym, to wobec powyższego najlepiej skorzystać z funkcji “duża kawa”, gdzie doza kawy (7 – 9 g) będzie przelana większą ilością wody niż przy espresso. Ekstrakcja będzie zachodzić wtedy dłużej, więc będzie ona pełniejsza, w związku z czym otrzymamy więcej kofeiny w filiżance. Jest jednak jedno ale. Tak przyrządzona kawa nie będzie zbyt smaczna, ponieważ wraz z przekroczeniem objętości klasycznego espresso, do filiżanki wypłukiwane zostaną niepożądane smaki i aromaty (smak gorzki, cierpki, aromaty zwęglone, papierosowe) . Najrozsądniej zatem jest po prostu zrobić podwójne espresso 2 x 30 ml lub jego wielokrotność.

Jeśli zależy nam na naprawdę mocnej kawie warto zwrócić uwagę na ekspresy przelewowe. W porcji kawy (150 – 200 ml) otrzymamy bezwzględnie więcej kofeiny ( ok.150 – 200 mg). Aby osiągnąć taką wartość przy espresso, musielibyśmy wypić ok. 4 filiżanek tak przyrządzonej kawy.