technika pomodoro
Produktywność

Kawa z pomidorem – przepis na produktywny dzień

Kiedy już aromat zaparzonej kawy pobudził cię do działania, zakasujesz rękawy i zasiadasz za biurkiem i… odpowiadasz na e-maile, może zerkniesz na wiadomości lub portal społecznościowy, otworzysz ważny dokument, nad którym masz popracować… I już minął kwadrans.

Jako dodatek do kawy proponuję wobec tego pomidora. Technikę Pomodoro (niektórzy nazywają ją też „Techniką Pomidora”), która skutecznie pomaga zarządzać sobą w czasie, eliminować „rozpraszacze” i płynnie realizować zadania.

Trochę informacji o „Pomidorze”

Głównym celem tej techniki jest zmotywowanie cię do nieprzerwanej pracy w pełnej koncentracji przez 25 minut. Jeśli uważnie przyjrzysz się swoim zadaniom, zauważysz, że te „małe pół godzinki” wytężonej pracy wystarczy, by wykonać większość z nich.

Hasłem przewodnim Techniki Pomodoro, stworzonej przez Francesco Cirillo, eksperta w dziedzinie produktywności, brzmi mniej więcej tak: „Zamiast walczyć z czasem, pracuj z nim” (z ang. „Work with time not against it”). I o to chodzi!

Podstawowe zasady tej techniki

Tytułowy „pomidor” to 25-minutowy blok czasu.

Cztery „pomidory” składają się na pełną sesję, w ciągu której da się wykonać niemal każde zadanie.

Po każdym „pomidorze” następuje 3-5-minutowa przerwa, w ciągu której masz czas rozprostować kości, wziąć łyka wody, spisać na kartce lub zanotować myśli, które cię rozpraszają.

Po pełnej sesji czterech „pomidorów” robisz sobie dłuższą – 15-30-minutową przerwę na przekąskę, rozruch, przygotowanie kawy itp.

Nigdy nie skracaj „pomidorów” – jeśli skończysz zadanie wcześniej, wykorzystaj czas na zgłębienie tematu, którego dotyczyło zadanie.

Spróbuj!

1. Wybierz pierwsze zadanie ze swojej listy rzeczy do zrobienia dziś.

2. Wyłącz wszelkie „przeszkadzacze”: wycisz telefon, powiadomienia na komputerze, możesz także poprosić współpracowników o to, aby wstrzymali się chwilowo z pytaniami i „zaczepkami”.

3. Nastaw minutnik na 25 minut. Może to być aplikacja na komputerze lub telefonie, jednak Cirillo zachęca do korzystania z klasycznego kuchennego czasomierza. Uważa, że nakręcanie go, jego tykanie oraz przejmujący dzwonek wspierają skuteczność metody 🙂

4. Zacznij pracować. Daj z siebie wszystko.

5. Po upływie 25 minut – zrób sobie przerwę (według twórcy tej techniki, warto też postawić „✓” na kartce papieru).

Jeśli udało ci się skończyć przed czasem, znajdź kilka ciekawych informacji uzupełniających – i… zrób sobie wspomnianą przerwę.

6. Wróć do pracy na kolejne 25 minut.

7. Kolejna przerwa. I kolejny “✓” na kartce.

8. Jeszcze dwa „pomidory”, dwa “✓” i sesja zakończona.

Zobacz, ile udało ci się zrobić!!! W nagrodę: dłuższa przerwa 🙂

Uwaga: jeśli upłynęły cztery „pomidory”, a nie udało ci się jeszcze skończyć zadania, oznacza to, że stawiasz przed sobą zbyt złożone cele – warto podzielić je na mniejsze, mniej skomplikowane kroki.

9. Rozpocznij kolejną sesję.

Powodzenia!

Bonus

Zachęcam cię do skorzystania z szablonu projektu, który przygotowałam – zawiera on informacje o Technice Pomodoro oraz kilka ciekawostek oraz propozycji narzędzi do wykorzystania. Po lekturze tekstu na Bean&Buddies, wykorzystaj szablon do wprowadzenia „pomidora” w życie!