Inne wpisy

Kawa zmielona, ale jak?

coffeegrinder

Wszyscy wiemy, że istnieje kawa rozpuszczalna lub nie. Ta nierozpuszczalna dostępna jest w dwóch wersjach, mielona lub ziarnista. Ze względu na wygodę często sięgamy po kawę już zmieloną, co jednak zrobić, kiedy do naszych rąk trafiła świeża kawa ziarnista, prosto z palarni? Przede wszystkim należy się ucieszyć, ponieważ taka kawa odpowiednio przechowywana dłużej zachowa świeżość, a co za tym idzie wyjątkowy smak i aromat. Skoro wyraziliśmy już swoją radość z posiadania tej wspaniałej kawy pora pomyśleć o zmieleniu jej przed zaparzeniem.

Pierwsza i chyba najważniejsza rada. Nie mielimy kawy na zapas! Mielimy dokładnie tyle ile potrzebujemy do zaparzenia kawy, którą zamierzamy wypić, a resztę ziaren starannie przechowujemy. O tym jak prawidłowo przechowywać kawę pisaliśmy niedawno w innym artykule.

Kawa mielona, nawet jeżeli będzie szczelinie zamknięta, dużo szybciej traci swój wyjątkowy smak i aromat. Wpływ na to ma proces rozdrobnienia ziaren, który gwałtownie przyspiesza proces ich wietrzenia. Jeżeli zależy nam na smacznej kawie, to młynek do kawy powinien się znaleźć na szczycie naszej listy zakupów. My polecamy żarnowy, ale o rodzajach młynków napiszemy już niebawem w osobnym artykule.

Jeżeli jesteśmy już w posiadaniu młynka lub ekspresu, w który jest on wbudowany to pora pomyśleć jak prawidłowo zmielić naszą kawę. Nie jest to bardzo skomplikowane. Na początek warto się kierować prostą zasadą. Im dłuższy proces parzenia kawy tym grubiej powinna być zmielona. Co za tym idzie kawę do ekspresu ciśnieniowego mielimy drobno, a do ekspresu przelewowego wsypujemy grubo zmielone ziarna.

Kto obcował z kawą nieco dłużej niż sporadyczne wizyty w kawiarni i szybka kawa z rana przed wyjściem z pracy lub zaraz po przyjściu do niej wie, że sposobów przygotowywania kawy jest znacznie więcej niż te dwa. Jak zatem prawidłowo zmielić kawę, aby zaparzyć ja swoim ulubionym sposobem?

  • Kawa zmielona na puder – kawa palona w naczyniu o wdzięcznej nazwie ibrik lub w dżezwie – w ten sposób parzymy prawdziwą kawę po turecku;
  • Kawa zmielona bardzo drobno (gładka i delikatna w dotyku z wyczuwalnymi drobinkami. Drobiny kawy są mniejsze niż cukier, ale wciąż wyczuwalne) – kawa przeznaczona do parzenia w ekspresach ciśnieniowych;
  • Kawa zmielona drobno (delikatna, nieco drobniejsza niż cukier) – kawa parzona w kawiarkach oraz w ekspresach z filtrem w kształcie stożka;
  • Kawa zmielona średnio (przypomina piasek) – kawa parzona w ekspresach z płaskim filtrem i aeropresach;
  • Kawa zmielona grubo (wielkością przypomina kryształki soli) – kawa parzona w ekspresach przelewowych, dzbankach chemex, dripach, prasach francuskich, prekolatorach.

Czy jeżeli nie zmielicie kawy zgodnie z podanymi kryteriami, nie będzie się nadawała do picia? Ależ nie, warto eksperymentować, szukać idealnego połączenia wielkości drobin kawy z urządzeniem, w którym parzymy kawę oraz z naszymi kubkami smakowymi. Efekty mogą być naprawdę zaskakujące!