kwaśna kawa - jak poprawić smak
Podstawy kawy

Kwaśna kawa – jak poprawić smak

Kwaśna kawa to chyba ostatnia rzecz, jaką większość kawoszy, chciałaby doświadczyć w swojej filiżance. Jak pozbyć się kwaśnego smaku w kawie? Nie jest to trudna rzecz, wystarczy zastosować się do kilku zabiegów. We wpisie pokażę, co zrobić, żeby na nowo cieszyć się zrównoważonym smakiem swojej kawy.

Zła kwasowość

Jeśli trafiłeś na ten wpis, to znaczy. że kwaśny smak kawy jest ci znany i najchętniej pozbyłbyś się go jak najszybciej. Pewnie miałeś okazję doświadczyć kwaśnego jak ocet, ściągającego i cierpkiego posmaku, który od razu odbiera apetyt na kawę. To właśnie jest nasz problem, któremu chcemy zaradzić. Zapytasz, co się stało, że kawa, którą piłeś długi czas, nagle stała się kwaśna. Odpowiedzi należy szukać w sposobie parzenia kawy.

Jak zaparzyć kawę, żeby nie była kwaśna

Generalnie, kawa będzie bardziej kwasowa jeśli nie została dostatecznie mocno zaparzona, czyli ekstrakcja nie zaszła w wystarczającym stopniu. Stopień ekstrakcji możemy regulować za pomocą następujących parametrów: temperatury wody, stopnia mielenia, czasu parzenia, dozy kawy.

Jeśli kawa jest kwaśna spróbuj następujących czynności:

  • zwiększ temperaturę wody
  • zmiel kawę drobniej
  • wydłuż czas parzenia
  • zmniejsz dozę kawy

kwaśna kawa - porady

Oprócz tego na ekstrakcję mogą wpływać takie czynniki jak chociażby sposób parzenia, skład wody czy stopień palenia ziaren. Jeśli podczas parzenia mieszamy energicznie fusami, to ekstrakcja powinna zachodzić pełniej, czyli kawa powinna być mniej kwaśna. Natomiast jeśli chodzi o skład wody, to jeśli ma ona dużo składników mineralnych, to kawa nie będzie w niej dobrze ekstrahować, czyli z dużym prawdopodobieństwem będzie bardziej kwaśna. Ponadto, jeśli wybieramy kawy jaśniej palone, możemy spodziewać się w naparze więcej smaków kwasowych.

Wina sprzętu

Może zdarzyć się też tak, że kawa ,szczególnie z ekspresu, może mieć kwaśny posmak przypominający mocno zmineralizowaną wodę. Jest to dość jednoznaczny symptom zakamienienia ekspresu. Kamień zalegający w ekspresie za swój główny składnik ma wapń, który może powodować nadawanie smaku kwaśnego/słonego. W połączeniu z zaparzoną kawą, daje to rezultat kwaśny i ściągający na języku. Tu oprócz zabiegów związanych ze zmianą sposobu parzenia, konieczne jest profesjonalne odkameinienie ekspresu. Na naszym blogu pisaliśmy już o tym, jak dbać o ekspres automatyczny. Warto dodać, że do tego typu urządzeń należy stosować wodę nisko zmineralizowaną (optymalnie 150 mg/l) oraz taką, która jest miękka. Suma składników mineralnych w wodzie z kranu w większości przypadków jest jak najbardziej odpowiednia, natomiast twardość wody może być różna. Twardość wody można zbadać we własnym zakresie, chociażby za pomocą papierowych testerów dostarczanych przez producentów ekspresów. Jeśli okaże się, że tester pokazał zbyt twardą wodę, należy użyć filtra zewnętrznego bądź instalowanego w ekspresie.

kwaśna kawa odkamienianie

Dobra kwasowość

Na koniec warto zastrzec, że kwaśna kawa nie oznacza zawsze złej kawy albo źle zaparzonej. Jest wiele kaw posiadających mocno wybijający się smak kwasowy, a mimo to są one pożądane i cenione przez koneserów. Są to kawy mające posmak owoców cytrusowych, truskawek etc., czyli bardzo przyjemny, orzeźwiający profil smakowy. Jest to kwasowość poszukiwana w dobrej jakości kawach i warto ją odróżnić od kwaśnej kawy, która jest najzwyczajniej w świecie defektem kawy albo została źle zaparzona. Dlatego też odróżnia się dobrą kwasowość poprzez troche inne nazewnictwo. Na dobrą kawę kwaśną mówi się właśnie, że jest kwasowa, kwasowata, kwaskowata.

Aftertaste, czyli podsumowanie

Kwasowość kawy to temat rzeka. Trudno jest wyczerpać ten temat w tak krótkim wpisie. Jeśli chcesz żebyśmy kontynuowali to zagadnienie w innych tekstach, napisz o tym w komentarzu. Dodatkowo, jeśli masz pytania, śmiało zadaj je w komentarzu poniżej 🙂