mleko migdałowe
Mleko roślinne

Mleko migdałowe do kawy

Mleko migdałowe to kolejne po owsianym i sojowym mleku polecanym do kawy. Mimo, że mleko migdałowe nie posiada neutralnego smaku, to świetnie pasuje do kawy. Kawa i orzechy to bardzo udane połączenie odtwarzane chociażby w deserach. Migdały są dodatkowo bardzo zdrowe, więc są trafioną alternatywą dla osób szukających zastępstwa dla mleka krowiego. 

Skład i właściwości

Osoby będące na diecie odchudzającej pewnie ucieszy fakt, że mleko migdałowe ma stosunkowo mało kalorii: w 100ml znajdziemy ich zaledwie 24. Zawiera niewiele białka (0,5g/100ml), tłuszczu (1,1g/100ml) oraz symboliczną ilosć węglowodanów (cukry: 1,4g/100ml). Nie zawiera oczywiście laktozy, jest za to źródłem witaminy D, E, B2 i B12. Wersje fortyfikowane mleka migdałowego mają w swoim składzie wapń. Co warto podkreślić mleko migdałowe zawiera mało fosforu, co wpływa pozytywnie na wchłanianie wapnia. 

Przez sporą zawartość witaminy D mleko migdałowe wpływa dobrze na naszą odporność, układ nerwowy oraz samopoczucie. Przez niską zawartość cukrów, nie powoduje wyrzutów insuliny.  Witamina E zawarta w mleko migdałowym stanowi silny przeciwutleniacz. 

mleko migdałowe do kawy

Mleko migdałowe jako alternatywa dla mleka krowiego  

To mleko nie do końca sprawdzi się jako alternatywa dla mleka krowiego: kiepsko się spienia i nie ma neutralnego smaku. Mimo wyrazistego swoistego smaku trzeba jednak dodać, że jest to smak, który pasuje do kawy. Połączenie orzechów i kawy to jedno z bardziej ikonicznych. Tego typu kawa będzie więc dość specyficznym napojem, który może wielu przypaść do gustu. Warto uważać, aby mleko nie zważyło się nam w kawie – niestety ma do tego tendencję. Aby tego uniknąć zadbajmy aby różnica temperatur kawi mleka nie była zbyt duża. 

mleko migdałowe przepis

Jak zrobić mleko migdałowe w domu

Aby uzyskać ok 1l mleka migdałowego należy użyć:

1 szklankę migdałów

4 szklanki wody 

Migdały zalewamy wodą i zostawiamy na 12 h, aby rozmiękły w wodzie. Po tym czasie blendujemy migdały i dodajemy 4 szklanki wody. Dla smaku możemy podczas miksowania dodać daktyle albo syrop z agawy. Uzyskaną miksturę przecedzamy przez gazę. Gotowe!