Inne wpisy

Co to jest blend kawowy

Czym jest blend kawowy i po co się go robi? To kolejna tajemnica, którą odkryjemy na naszym blogu. Odpowiemy na pytanie: jakie zalety ma blendowanie ziaren kaw oraz komu blendy powinny przypaść do gustu.

Blend – z czym to się… pije

Blend to nic innego jak mieszanka dwóch lub więcej różnych ziaren. W przeciwieństwie do singli, blendy komponuje się z ziaren pochodzących z rożnych plantacji, regionów, krajów oraz z różnych gatunków kawy. Najpopularniejszym sposobem blendowania jest łączenie w różnych proporcjach arabiki i robusty. Równie popularnym sposobem jest łączenie ziaren z różnych krajów. Informacja o kompozycji ziaren powinna znaleźć się na opakowaniu kawy. 

blend kawowy rodzaje

Na co to komu?

Po co się tworzy blend kawowy? Jest przynajmniej kilka powodów. Przede wszystkim aby zrównoważyć i wzbogacić smak. Kawa z każdego regionu ma swój specyficzny profil smakowy. Aby kawa była pełna w smaku uzupełnia się ją inną kawą albo nawet kilkoma innymi kawami. Kawa dzięki temu zyskuje nowe nuty, sprawiając po prostu, że profil smakowy staje się ciekawszy. Innym powodem może być zwiększenie pobudzających właściwości kawy. Dodając do arabiki ziarna robusty zwiększamy znacznie ogólną zawartość kofeiny. Robusta zawiera średnio 2 razy więcej kofeiny. Robustę dodajemy też po to aby zwiększyć ilość pianki na kawie (crema). Dzięki większej ilości cremy łatwiej tworzy się wzory latte art

Kolejnym, równie ważnym powodem tworzenia blendów jest zachowanie powtarzalności smaku. Jest to zdecydowanie łatwiejsze jeśli kawa zawiera wiele składników. Cykliczne zbiory kawy na określonej plantacji mogą być zaburzone przez np. warunki pogodowe, co mocno może wpłynąć na finalny smak kawy. Blend jako zestaw kilku kaw równoważy wahania smakowe problematycznych ziaren sprawiając, że ogólne odczucia są bardzo powtarzalne. 

po co tworzyć blend kawowy

Kawa do ekspresu automatycznego

Dobrym pomysłem jest stosowanie blendów do ekspresów automatycznych. Stosując 100% arabiki, szczególnie palone w stopniu średnim, narażamy się na ryzyko kwaśnej kawy. Domieszka robusty, jako kawy bardziej goryczkowej, równoważy kwaskowy posmak arabiki. Stosowanie tego typu zabiegu, wynika ze specyfiki ekspresów automatycznych, które z reguły nie doparzają kawy, wydobywając często kwasowe nuty. Wynika to chociażby z grubszego przemiału i niższego ciśnienia niż to jakie spotykamy w ekspresach gastronomicznych. 

blend kawowy smak

Podsumowanie, czyli aftertaste 

Mówiąc w skrócie: dobrze skomponowany blend to rzecz jak najbardziej pożądana. Szczególnie jeśli serwujemy tę kawę w miejscach, gdzie ważna jest powtarzalność smaku (kawiarnie, biura). Użytkownicy mocno przyzwyczajają się do smaku kawy, więc każdego kolejnego dnia oczekują dokładnie takich samych doznań.