co zamiast cukru
Inne wpisy

Co zamiast cukru do kawy

Wielu kawoszy zdobywając świadomość nt zdrowego odżywiania chciałoby przestać słodzić swoje ulubione napoje kawowe. Jak tu jednak zrezygnować z np. słodkiego cappuccino – mogłaby zapytać duża część z nich. W tym wpisie przygotowaliśmy kilka propozycji, które pozwalają cieszyć się słodyczą kawy i są jednocześnie zdrowsze od tradycyjnego białego cukru, a niejednokrotnie również smaczniejsze. A zatem co zamiast cukru?

Miód

Chyba każdy w pierwszej kolejności myśli o miodzie jako zdrowej alternatywy dla cukru. I słusznie! Miód jest zdecydowanie słodszy od cukru, więc można go używać odpowiednio mniej. Ma też wiele właściwości prozdrowotnych: zawiera jod, magnez, fosfor, witaminy z grupy B. Aby jednka zachować jego dobroczynne działanie, należ dodawać go do kawy już mocno schłodzonej (40 stopni C). Trochę to psuje szyki osobom, które lubują się w leniwym sączeniu gorącego napoju. Szukajmy dalej!

Syrop klonowy

To kanadyjski przysmak pozyskiwany z pni klonu a następnie pozbawiony wody przez odparowanie. Zawiera cukier, ale podobnie jak miód ma w swoim składzie: fosfor, magnez, witaminy z grupy B oraz mangan, polifenole o działaniu antyoksydacyjnym. Zawiera mniej kalorii niż cukier, ale nadal na tyle dużo, że osoby zwracające uwagę na indeks glikemiczny powinny spożywać go okazjonalnie. 

Syrop daktylowy

Propozycja o mniejszym indeksie glikemicznym i bardzo dużej słodyczy to syrop daktylowy. Podobnie jak poprzednie propozycje zawiera dużo pożądanych dla zdrowia składników. Daktyle posiadają: karoteny, witaminę E, witaminy z grupy B, wapń, żelazo fosfor. 

Ksylitol

To cukier pozyskiwany z kory brzozy. Względem białego cukru zawiera 40% mniej kalorii oraz posiada dziesięciokrotnie niższy indeks glikemiczny. Jest zatem rekomendowany nawet cukrzykom, ponieważ nie powoduje nagłych wyrzutów insuliny do krwi. Specjaliści jako właściwości prozdrowotne podają m.in.: przeciwdziałanie zakwaszeniu organizmu, pomoc w przyswajaniu magnezu i wapnia, działa bakteriobójczo, pozytywnie wpływa na mikroflorę bakteryjną.  

Stewia

To roślina pochodząca z Ameryki Południowej, która w swoich liściach i łodygach zawiera glikozydy stewiolowe. Ciekawostką jest że stewia nie zawiera kalorii a jest przy tym od 200 do 300 razy słodsza od cukru(!) Więc nawet jedna łyżeczka sproszkowanych liści stewii jest tak samo słodka jak szklanka cukru.  Stewia może występować pod rożnymi postaciami: sproszkowanych liści, tabletek bądź płynu. Najbardziej są polecane te wydania najmniej przetworzone. 

Podsumowanie, czyli aftertaste 

Na koniec warto dodać, o czym już pisaliśmy we wcześniejszym wpisie, że prawidłowo przygotowana kawa mleczna, będzie już bardzo słodka. Cała tajemnica tkwi w odpowiednim podgrzaniu mleka, a właściwie nie przegrzaniu go. Dla osób stawiających zdrowie na pierwszym miejscu polecamy ponadto nasz cykl o zamiennikach mleka krowiego.