Inne wpisy

Cold Brew – Sposób na letnie upały

Cold-Brew-2

Uff, jak gorąco! Jedyne, o czym w taki upał jesteśmy w stanie myśleć to zimny, orzeźwiający, stawiający na nogi napój. Wybór jest olbrzymi. Na każdym rogu sklep, ze schłodzonymi napojami. W każdej kawiarni i restauracji lemoniady, zimne piwo, ice tea itp.. Nawet kawosze nie mogę narzekać, bo kawa mrożona serwowana jest praktycznie w każdej kawiarni.

Ciekawe ilu z Was wie, że macie jeszcze jedną alternatywę, mianowicie zamiast kawy tradycyjnie parzonej, schładzanej i podawanej z lodami lub innymi dodatkami możecie napić się cold brew coffee. Jeżeli zadajecie sobie pytanie, co to takiego już spieszymy z wyjaśnieniem.

Cold brew coffee to kawa „parzona” metodą na zimno. Zmielone na grubo ziarna kawy zamiast tradycyjnie zostać poddane działaniu wysokiej temperatury, w ekspresie lub innym urządzeniu, są zalewane w szklanym naczyniu wodą zimną lub w temperaturze pokojowej i pozostawione w niej przez ok 12h. Im dłużej kawa „moczy” się w wodzie tym mocniejszy będzie uzyskany przez nas koncentrat, nie należy oczywiście przesadzać, dlatego przyjęło się, ze 12h jest optymalne do uzyskania doskonałej cold brew. Na jeden litr wody potrzebujemy ok 200 g kawy. Co dalej dzieje się z naszą kawą? Po 12 godzinach należy ją przefiltrować stosując np. papierowy filtr do kawy czy francuską prasę. Następny krok? Nie ma, nasza cold brew jest gotowa do spożycia. 🙂

Jak smakuje cold brew? W trakcie „parzenia” na zimno przebiegają zupełnie inne procesy chemiczne niż podczas tradycyjnego przygotowywania kawy na gorąco, skutkuje to tym, że nasza kawa jest pozbawiona kwaśnego smaku, wydaje się być wręcz słodkawa. Co ciekawe, ponieważ ziarna kawy nie mają styczności z gorącą wodą, poziom kofeiny w cold brew jest wyższy niż w naszej codziennej małej czarnej. Same plusy, nie dość, że fantastycznie smakuje i orzeźwia w upalne dni, to jeszcze stawia na nogi kiedy wydaje się, że temperatura nas pokonała.

Jak podawać cold brew?

Uzyskany koncentrat rozcieńczamy wg preferencji lub zalewamy nim szklankę wypełnioną lodem. Jeżeli chodzi o dodatki to można ją podawać z mlekiem. Spotkaliśmy się też z opinią, że warto dodać do niej szczyptę soli, aby jej smak stał się bogatszy, ciekawszy.

I jeszcze jedna istotna kwestia. Uzyskany koncentrat można przechowywać w lodówce do tygodnia bez uszczerbku na świeżości oraz smaku!