Podstawy kawy

Degustacja kawy

Aby poznać się na dobrej jakości ziarnach kawy, musimy wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas degustacji oraz jak ustawić ekspres. Dopiero po spełnieniu podstawowych warunków jesteśmy w stanie orzec, czy kawa ma potencjał.

Świeżość kawy

Kluczową kwestią jest świeżość ziaren. Pamiętajmy, że dobra  kawa to produkt o krótkiej dacie przydatności. Żeby ocenić jej smak, dobrze byłoby upewnić się, że nie ma więcej niż 3 miesiące, licząc czas od daty wypalenia. Pamiętajmy, również że po otwarciu opakowania kawa wietrzeje dużo szybciej. Może się okazać, że pierwsza filiżanka kawy będzie smakować zupełnie inaczej niż ostatnia. Uwzględnijmy to porównując różne kawy. Zadbajmy również o to, aby ziarna kawy nie były przetrzymywane w zbiorniku ekspresu dłużej niż to konieczne. Rozsądnie jest nie napełniać zbiornika na zapas. Samą kawę natomiast przechowywać w specjalnym opakowaniu.

data palenia kawy

Jak przygotować ekspres

Większość biur posiada ekspresy automatyczne. Aby tego typu ekspresy serwowały dobrą kawę, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Podstawową kwestią jest higiena ekspresu. Koniecznie należy zwrócić uwagę czy maszyna jest regularnie odkamieniana i czyszczona wg zaleceń producenta. Zalegający kamień w wewnętrznych obwodach ekspresu może zmieniać smak kawy i sprawić, że napar stanie się nieprzyjemnie kwaśny. Tak samo sprawa ma się z blokiem zaparzającym. Należy zadbać o to, żeby minimum raz w tygodniu przepłukać go pod kranem, aby pozbyć się resztek zaparzonej kawy, która również może wpływać negatywnie na smak.

Ogromne znaczenie ma również sama woda. Warto zadbać o to, żeby była filtrowana – jeśli ekspres nie posiada filtra, można zrobić to za pomocą zewnętrznego urządzenia.  

jak zadbać o ekspres w biurze

Degustacja kawy w biurze

Kawa jest świeża, ekspres w nienaganny stanie, co dalej? Jak degustować kawę, na co zwrócić uwagę? Dobrze byłoby przede wszystkim skupić się na kawie espresso bez dodatku cukru, a tym bardziej mleka. Przed degustacją dobrze jest przepłukać kubki smakowe wodą, tak aby pozbyć się posmaku wcześniej jedzonych dań. Pamiętajmy, że smaki łączą się z aromatami, których kawa posiada niesłychanie wiele. Jeśli więc degustujemy kawę, to tylko wtedy, kiedy nie jesteśmy przeziębieni.