Jakość kawy
Podstawy kawy

Co stanowi o jakości – jak rozpoznać dobrą kawę

Oprócz wyboru kawy ze względu na jej gatunek czy zastosowanie, warto powiedzieć kilka słów o jej jakości. Jak rozpoznać dobrej jakości kawę? Co można wyczytać z etykiety czy samego wyglądu ziaren? Żeby nie musieć wróżyć z fusów, rozwiewam wszelkie wątpliwości w tekście.

Co nam powie etykieta

Nawet najlepsza kawa jeśli przekroczy swój termin przydatności, nie zaprezentuje się dobrze w filiżance. Paradoksalnie jednak lepiej jest patrzeć na datę wypalenia, odpuścić sobie natomiast datę przydatności do spożycia. Czemu data wypalenia jest ważniejsza? To dzięki niej będziemy wiedzieć, że kawa jest naprawdę świeża. Termin przydatności kawy umieszczany na opakowaniach przez producentów to czasem nawet dwa lata. Podczas, gdy ziarna kawy zachowują swoje najlepsze walory smakowe do 3 miesięcy od daty wypalenia. Szukajmy na opakowaniach zatem daty wypalania.

data palenia kawy

Informacje o pochodzeniu

Producenci wysokiej jakości kaw zazwyczaj dzielą się wieloma informacjami na temat pochodzenia ziaren. Generalna zasada jest taka, że im więcej tych informacji tym lepiej. Dobrze jeśli producent dzieli się informacją na temat gatunku kawy i krajem pochodzenia. Świetnie jest kiedy podaje inne informacje: wysokość upraw, region, sposób obróbki oraz profil smakowy. 

Jakość kawy ziarna

Wygląd ziaren kawy

Dużo jesteśmy w stanie również wyczytać z samych ziaren. Dobrej jakości ziarna mają regularny kształt i są równomiernie wypalone. Należy zwrócić również uwagę na stopień wypalenia. Jeśli ziarna są mocno wypalone, co objawia się prawie czarną barwą,  może nie świadczyć to dobrze o kawie. Bardzo mocne wypalenie jest sposobem na ukrycie defektów kawy. Oprócz samego wyglądu należy zwrócić uwagę na zapach. Wysokiej jakości kawa jest bardzo aromatyczna. Po otwarciu opakowania, kawa powinna wręcz wypełnić pomieszczenie aromatem. Jeśli ziarna nie mają tej właściwości, powinniśmy dać nam to do myślenia.

jakość kawy smak i aromat

Smak i aromat

Ostatecznym kryterium, które powinno być rozstrzygające jest smak i aromat zaparzonej kawy. Dobra kawa to taka która ma przede wszystkim bogaty smak. Dobrym objawem jest, kiedy smak się rozwija w ustach, pozostawiając ciekawy posmak (aftertaste). Niepożądany jest natomiast smak płaski i szybko przemijający albo z drugiej strony taki, który pozostawia długi, cierpki posmak na języku. Dobrze ponadto, żeby żaden ze smaków nie był dominujący, ale był zachowany balans między kwasowością, goryczą i słodyczą. To samo, a nawet w większym stopniu, dotyczy aromatu – im bogatszy tym lepiej. Dość dużej wprawy wymaga wyczucie nuty marcepana, suszonych owoców, gorzkiej czekolady i innych równie ulotnych aromatów. Natomiast nie tak wprawny nos wyczuje już defekty kawy, czyli niepożądane aromaty takie jak: zapach zwęglony, papierosowy czy smolisty.