Kawa cappuccino
Podstawy kawy Przepisy na kawę

Kawa cappuccino

Cappuccino to chyba najbardziej popularna kawa mleczna. Kawę tę podaje się nieomalże w każdym zakątku świata w różny sposób i stosując różne wariacje. Może warto wrócić do korzeni i przyjrzeć się jak podawana jest we Włoszech. Stosując klasyczny przepis dowiemy się jak powinno smakować kanoniczne cappuccino. 

Po pierwsze espresso 

Bazą każdej włoskiej kawy jest espresso. Wspominaliśmy o tym we wpisie o espresso właśnie. Znajdziecie tam przepis na mała czarną kawę. Dla przypomnienia tylko dodam, że parząc espresso do cappuccino warto dobrać odpowiednie ziarna. Myślę że ekstremalnym wyborem są jaśniej palone 100% arabiki o cytrusowych nutach – w połączeniu z mlekiem mogą nie wypaść najlepiej. Jeśli chcemy być jak najbliżej włoskiej klasyki skupmy się na mieszance 80% arabiki i 20 % robusty. Ziarna zdecydowanie ciemniej wypalane, najlepiej pochodzące z Ameryki Południowej. Espresso na bazie takich ziaren będzie mocno kontrastować ze smakiem mleka. 

Mleko 

Cappuccino to w założeniu dość mocna kawa mleczna w odróżnieniu chociażby od latte. Aby kawa zachowała swój mocny smak nie należy przesadzać z ilością mleka. Klasycznie do  pojedynczego espresso używamy 100 ml mleka (przed spienieniem). Spieniamy mleko tak, aby miało fakturę jogurtu, czyli było gładkie, wręcz błyszczące. Niepożądane są duże bąble, których najlepiej pozbyć się mieszając kubkiem i stukając nim o blat, czyli glazurując mleko. Dodajmy że mleko do cappuccino powinno być stosunkowo mocno spienione, bardziej niż np. do latte macchiato.  Warto zastosować mleko o minimum 3,2% zawartości tłuszczu. Dodatkowo warto zastosować mleko schłodzone (4 stopnie C) – dzięki temu wydłużymy czas podgrzewania mleka i będziemy mieć lepszą kontrolę nad spienianiem. Mleko podgrzewamy do temperatury nie wyższej niż 65 stopni C. Do tej temperatury zachowamy naturalną słodycz mleka. Powyżej tej temperatury doprowadzimy do ścięcia białka i sprawimy, że mleko będzie suche w smaku, przypalone i pozbawione słodyczy. 

Jak podajemy 

Cappucino podajemy w filiżankach o grubych ściankach. Pojemność filiżanek powinna wynosić 150 ml i tyle też powinna wynosić objętość samego cappuccino. 25 ml espresso + 100 ml mleka i 25 ml mlecznej pianki (powinna ona mieć około 1 cm grubości). Należy pamiętać również o tym, że wlewając mleko do espresso powinniśmy uzyskać brązową obwódkę z kawowej cremy. Piana w cappuccino powinna nawet delikatnie wystawać ponad krawędź filiżanki. Cappuccino powinno być raczej pozbawione wzorka jak w przypadku kawy latte.