Inne wpisy

Jak prawidłowo przechowywać kawę?

coffee-beans-long-term-storage-600x400

Jesteśmy ekspertami od przechowywania większości produktów spożywczych. To w lodówce, to w zamrażalce, to w temperaturze pokojowej itp. A czy zastanawialiście się jak prawidłowo przechowywać Waszą kawę? Jakie „magiczne” czynności należy wykonać, aby kawa zachowała swoją świeżość i wyjątkowy aromat?

Na pewno w swoim życiu niejednokrotnie spotkaliście się z różnymi sposobami przechowywania kawy. Pora, więc rozwiać kilka mitów i jednocześnie ustalić, jaki sposób przechowywania kawy jest dla niej najlepszy.

Lodówka. Swego czasu pokutował mit, że wszystko, co jest przechowywane w lodówce dłużej zachowa swoją świeżość i tym sposobem lądowały w niej nie tylko produkty, którym zimno dobrze robi, ale również pomidory, lakiery do paznokci, kremy i oczywiście kawa. Ziarna kawy z zadziwiającą łatwością absorbują inne zapachy, a tym samym tracą swój aromat. Lodówka po otwarciu będzie pięknie pachniała kawą, a nasza kawa po zaparzeniu kiełbasą, rybką, serem i innymi lodówkowymi specjałami. Ponadto w kawie w czasie palenia wyzwalane są liczne oleje aromatyczne. Zbyt niska temperatura jest szkodliwa dla tych substancji. Poza tym czy widzieliście kiedyś w sklepie kawę wystawioną do sprzedaży w chłodni?

Szklane i metalowe pojemniki. Owszem, kawa ziarnista wygląda bardzo efektownie w ładnym, szklanym słoju. Niestety nawet największa szczelność takiego słoja nam nie pomoże, jeżeli kawa będzie narażona na działanie promieni słonecznych, które podobnie jak nadmierny chłód, negatywnie oddziałują na nasze ziarna. Niestety nie lepsza jest sytuacja z metalowymi pojemnikami. Tutaj kawie nie zagrażają promienie słoneczne, ale sam materiał, z którego pojemnik jest wykonany. Piękne, metalowe puszki niestety psują nam smak kawy.

Jak zatem prawidłowo przechowywać kawę, aby jej nie zaszkodzić i cieszyć się jej wspaniałym smakiem i aromatem? To bardzo proste, wystarczy zapamiętać kilka zasad. Po pierwsze kawę najlepiej przechowywać w opakowaniu, w którym została zakupiona. Jeżeli paczka z kawą została już otwarta, należy zamknąć ją na strunę, w którą wyposażone są wszystkie kawy Bean&Buddies lub jeżeli opakowanie nie ma struny – zawinąć jego górną krawędź i spiąć specjalnym klipsem. Tak zabezpieczoną kawę można włożyć do metalowego lub szklanego słoika i przechowywać w temperaturze pokojowej, w miejscu gdzie nie będzie narażona na gwałtowne skoki temperatury.

I ostatnia, cenna rada. Nie mielmy kawy na zapas. Kawę – zwłaszcza tę świeżo paloną – najlepiej zmielić tuż przed jej zaparzeniem. Mamy wtedy gwarancję, że kawa w naszej filiżance będzie pełna aromatów, które tak uwielbiamy.