Jak poprawić kawę z ekspresu automatycznego
Inne wpisy Podstawy kawy

Kawa z ekspresu automatycznego – 3 sposoby na poprawienie smaku

Często jest tak, że mimo zastosowania wysokiej jakości ziaren, kawa z ekspresu automatycznego nie smakuje dobrze. Co zrobić, żeby wydobyć potencjał kawy, która znajdzie się w naszym ekspresie. Mamy na to 3 sprawdzone sposoby.

Po pierwsze: woda

Woda to główny składnik kawy, warto więc zadbać o to, żeby była odpowiednia. Odpowiednia woda do kawy, czyli jaka? Na pewno nie należy stosować wody mineralnej. Zbyt wysoka suma składników mineralnych, sprawia, że w wodzie niejako nie ma już miejsca na cząsteczki kawy, przez co smak naparu nie jest w stanie się rozwinąć. Właściwym rozwiązaniem jest zastosowanie wody źródlanej lub po prostu “kranówki”. Może się jednak okazać, że nawet woda o niskiej zawartości minerałów posiada dużo kamienia. Co w takim przypadku zrobić? Wystarczy ją przefiltrować. Tu z pomocą przychodzą filtry w dystrybutorach wody albo filtry bezpośrednio zainstalowane w ekspresach. Do tego zdania sprawdzi się też popularny dzbanek z filtrem Brita. 

Po drugie: regulacja ekspresu

Producenci ekspresów automatycznych oferują zazwyczaj ustawienia swoich sprzętów, za pomocą których możemy profilować smak kawy. Do najważniejszych należą: stopień mielenia, temperatura wody, doza kawy. Jeśli kawa w twoim ekspresie jest zbyt kwaśna, ustaw drobniejsze mielenie i zwiększ temperaturę wody, zmniejszając tym samym dozę. Jeśli kawa w twoim ekspresie jest zbyt gorzka, ustaw grubsze mielenie, zmniejsz temperaturę wody, zwiększając tym samym dozę kawy.  

Po trzecie: konserwacja ekspresu

Ekspres, który nie jest właściwie konserwowany i czyszczony może negatywnie wpływać na smak kawy. Dużą winę za ten stan rzeczy ponosi kamień zalegający w obwodach wewnętrznych ekspresu. Kwaśny smak kawy może mieć swoje źródło właśnie w zakamienionym ekspresie. Jak sobie z tym radzić? Przede wszystkim wykonywać cyklicznie odkamienianie ekspresu – najpóźniej w momencie pojawienia się stosownego komunikatu na wyświetlaczu. Warto również raz w miesiącu wyczyścić blok zaparzający, przemywając go po strumieniem letniej wody.

Kawa z ekspresu – podsumowanie

Oprócz utrzymywania ekspresu w dobrej kondycji nie należy zapominać o samej kawie. Warto zadbać, aby kawa była zawsze świeża oraz żeby była właściwie przechowywana. Szczelnie zamknięte opakowanie z jednokierunkowym wentylkiem świetnie się tu sprawdzi. Pamiętajmy również, żeby nie przechowywać ziaren w komorze ekspresu dłużej niż jeden dzień.