Inne wpisy

Kawa ziarnista vs rozpuszczalna

instant-coffee

Budzik dzwoni uporczywie, włączamy drzemkę. Kolejny raz dzwoni, kolejna drzemka, za trzecim podejściem się udaje, ale okazuje się, że jesteśmy już mocno w niedoczasie i trzeba się spieszyć, a przede wszystkim trzeba się napić kawy, aby szybko stanąć na nogi.

Najwygodniej byłoby zagotować wodę, zalać nią porcję rozpuszczalnej kawy, przelać ją do przenośnego kubka termicznego i w drogę.

Czy jednak najwygodniej zawsze oznacza najlepiej? Najwygodniej byłoby się nie ruszać za dużo i nie marnować energii, ale spędzamy np. długie godziny na siłowni i uprawiamy różne sporty, ponieważ wiemy, że ten wysiłek nam się zwróci w postaci lepszej kondycji fizycznej, czyż nie?

Kawa ziarnista to palone nasiona krzewu lub drzewa kawowego. Jest to produkt w 100% naturalny, bez dodatków konserwantów, wspomagaczy smaku itp.

Kawa rozpuszczalna natomiast powstaje w wyniku rozkruszenia ziaren kawy i przepuszczeniu ich przez strumień gorącej wody pod wysokim ciśnieniem. Następnie ekstrakt, który powstał poddawany jest czyszczeniu, filtrowaniu i suszeniu. Tak w dużym uproszczeniu powstaje kawa granulowana. Najnowocześniejszą metodą produkcji kawy rozpuszczalnej tzw. liofilizowanej jest suszenie ekstraktu poprzez wymrażanie, czyli usuwane są płyny z zamrożonego naparu.

Proces produkcji kawy rozpuszczalnej z racji dość skomplikowanych procesów, które ponadto są czasochłonne, daje producentom możliwość manipulowania jej składem. Zdarza się, że do kawy rozpuszczalnej dodawane są polepszacze smaku, substancje słodzące, itp. W popularnych tzw. kawach 3w1 zawartość samej kawy jest dość niska, reszta składu to emulgatory, stabilizatory, zagęszczacze itp.

Przypatrzmy się teraz procesowi parzenia kawy rozpuszczalnej. A więc: kawę zalewamy wodą, mieszamy łyżeczką, słodzimy i dodajemy mleko (lub nie). Następnie mieszamy i kawa gotowa. Nawet, jeżeli mamy szczęście i trafimy na dobrą gatunkowo kawę rozpuszczalną od sprawdzonego producenta to proces produkcji takiej kawy sprawia, że w naszym kubku jest ona jakby powtórnie parzona. To jakby wybierać potrawę odgrzaną w mikrofali zamiast danie na świeżo przygotowanego w restauracji.

Do przygotowania aromatycznej kawy naturalnej niezbędne są już dodatkowe akcesoria. Idealny byłby ekspres ciśnieniowy, który w kilka sekund zaparzy nam wspaniałe espresso lub inną ulubiona kawę, a także spieni mleko, a czasami nawet zmieli za nas ziarna kawy. Nie jest jednak powiedziane, że skoro nie stać nas na wysokiej klasy sprzęt, to jesteśmy skazani wyłącznie na kawę rozpuszczalną. Wystarczy zaopatrzyć się w prosty młynek do kawy oraz kawiarkę, dzięki której w kilka minut możemy przygotować wspaniała aromatyczną kawę z wysokogatunkowej kawy.

Na koniec jeszcze kilka ciekawostek:

Dobra kawa naturalna z gatunku Arabica ma ok 180mg kofeiny, Robusta 330mg kofeiny, kawa rozpuszczalna zaledwie 90-100mg kofeiny. Dla osób, które pija kawę ze względu na jej właściwości pobudzające, jest to koronny argument na rzecz kawy naturalnej.

Zawarte w kawie polifenole spowalniają procesy starzenia, działają również przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz opóźniają rozkład witaminy C w organizmie. Poza tym blisko 20 proc. naparu kawowego stanowi błonnik pokarmowy, który po 20 minutach od wypicia napoju zwiększa perystaltykę jelit, co ułatwia wypróżnienia, zmniejszając ryzyko zachorowania na nowotwory jelita grubego.

Badania prowadzone kawę na Uniwersytecie Harvarda wykazały, że już jedna filiżanka kawy podnosi poziom serotoniny, zwanej hormonem szczęścia, co ułatwia ranne wstawanie z łóżka, oraz pomaga dobrze zacząć dzień.

Pijmy więc kawę na zdrowie! 🙂