Inne wpisy

Kawy alternatywnie

alternetywy

Coraz częściej wchodząc do kawiarni poza profesjonalnym ekspresem do kawy można natknąć się na szereg urządzeń, których przeznaczenie nie dla wszystkich jest jasne. Do tego dochodzi jeszcze oferta kawiarni, która poza standardową paletą włoskich kaw oferuje kawę z Dripa, kawę z Aeropresu, Chemexa czy kawę z syfonu. Ale, o co chodzi?

Chodzi o tzw. trzecią falę kultury kawowej, kiedy to szeroki wybór popularnych włoskich kaw został uzupełniony o kawy, o nieznanych nam dotąd profilach smakowych, parzonych w sposób dość widowiskowy i wymagających chwili skupienia podczas degustacji, kiedy doświadczamy kompletnie innego smaku niż się spodziewaliśmy.

Tajemnicze nazwy urządzeń do alternatywnego parzenia kawy niosą ze sobą również całkiem nowe sposoby jej przygotowywania, a jeżeli nie nowe w niektórych przypadkach to odkryte na nowo i docenione. Oto one:

Drip

Kawę, która chcemy zaparzyć w Dripie musimy zmielić dość grubo, grubiej niż do kawiarki. Jej struktura powinna przypominać piasek na plaży. Co dalej? Stawiamy nasze urządzenie na stole, wkładamy do niego papierowy filtr, który następnie przelewany zagotowaną wodą, aby pozbyć się papierowego posmaku. Następnie wsypujemy kawę do filtra i zalewamy odpowiednią ilością wody o temp. 90-95 stopni. Proporcje wody i kawy powinny być następujące: 1 gram kawy na 15 ml wody. Na początek wlewamy tylko tyle wody, ile potrzeba do przykrycia kawy w filtrze. Po 30 sekundach wlewamy resztę wody i zakrywamy dripper przykrywką bądź małym talerzykiem aby kawa się zaparzyła. Po ok 2 minutach delikatnie mieszamy kawę i stawiamy dripper na kubku aby nasza kawa się do niego przelała.

Aeropress

Jego olbrzymią zaleta jest mobilność, bo można go zabrać ze sobą właściwie wszędzie. A przygotowanie w nim kawy jest naprawdę proste. Kawę mielimy drobno, ale nieco grubiej niż do ekspresu przelewowego. Papierowy filtr przelewamy gorącą wodą tak jak w przypadku Dripa i wsypujemy do środka zmielone ziarno (17-19 gram na jedną kawę) do urządzenia. Następnie zalewamy ziarna ok. 30 ml wody o temp 80-85 stopni. Po chwili wlewamy połowę wody (około 120 ml) do Aeropressu, następnie mieszamy dolewamy resztę. Zaparzanie nie powinno trwać więcej niż półtorej minuty. Mieszamy kawę po raz ostatni kawę i nakręcamy na wierzch sitko z papierowym filtrem, po czym obracamy Aeropress filtrem ku dołowi i stawiamy go na kubku. Rozpoczynamy przeciskanie kawy, które nie powinno trwać więcej niż 30 sekund. Wyciskanie kończymy, gdy usłyszymy, że przez sitko przeciska się powietrze. Właśnie zaparzyliśmy kawę w Aeropresie!

Chemex

Został wynaleziony przez niemieckiego doktora chemii Petera Schlumbohma. W 1956 roku Illinois Institute of Technology ogłosił Chemex jednym ze 100 najlepiej zaprojektowanych przedmiotów współczesnej sztuki użytkowej! Jak przygotować kawę w Chemexie? Filtrujemy wodę z kranu. Odmierzamy 30 g kawy ziarnistej, a następnie mielimy ją na kawałki o grubości ok 1 mm. Gotujemy przefiltrowaną wcześniej wodę i czekamy około 1 do 2 minut od chwili zagotowania. Przelewamy około 100 – 200 ml gorącej wody przez filtr, a następnie oprózniamy z niej Chemex. Do wilgotnego filtra wsypujemy 30g. świeżo zmielonej kawy, a następnie zalewamy ją niewielką ilością wody (około 60 ml) tak, aby wszystkie drobiny kawy w filtrze nasiąknęły gorącą wodą. Czekamy 30 do 60 sekund i zaczynamy powoli, okrężnym ruchem, delikatnie nalewać wodę na drobiny kawy począwszy od środka na zewnątrz. Całkowita ilość wody, jaką należy przelać to 500 ml. Ponownie czekamy, tym razem na to, aż cała woda przeleci przez kawę. Czas parzenia nie powinien przekraczać 4 minut. Wyrzucamy filtr z resztkami kawy i cieszymy się jej wyjątkowym smakiem i aromatem!

Syfon

Wygląda jak marzenie alchemika, a tak naprawdę jest urządzeniem do przygotowywania kawy jedną z tzw. metod alternatywnych. Syfon do kawy został zaprojektowany ponad 160 lat temu i produkowany był w Niemczech i we Francji. Od niedawna znów zyskał na popularności i coraz częściej można spotkać go w kawiarniach, które oferują kawy spoza repertuaru włoskich kaw z ekspresu. Jego działanie oparte jest na zasadzie rozszerzania i skurczania się pary wodnej, która rozprężając się przeciska wodę z dolnego do górnego naczynia, a sprężając pozwala naparowi zaparzonej kawie spłynąć z powrotem do dolnego naczynia. Brzmi prosto, w przygotowaniu jest nieco bardziej skomplikowane. Rozkręcamy metalowy adapter i zakładamy filtr. Wkładamy adapter do górnej komory i zaczepiamy go do szyjki komory. Nalewamy 550 ml gorącej i przefiltrowanej wcześniej wody do dolnego zbiornika. Montujemy górną komorę urządzenia i umieszczamy całość nad rozpalonym palnikiem. Woda w zbiorniku nagrzewa się i pod wpływem wytworzonego ciśnienia wypychana jest do góry. Kawę do Syfonu mielimy drobno, ale odrobinę grubiej niż do Aeropresu. Odmierzamy ok 35 g i wsypujemy do górnej komory syfonu po przepłynięciu tam wody. Delikatnie mieszamy ziarna i czekamy. Po upływie ok 1 minuty gasimy palnik i odstawiamy. Temperatura w dolnej komorze obniża się i nasza kawa powoli przepływa przez filtr do dolnej komory. Odkręcamy górną komorę i przelewamy kawę do filiżanek.

Która z opisanych kawowych alternatyw przypadła Wam najbardziej do gustu?