Jakie ziarna do kaw mlecznych
Nie tylko ze statystyk, ale również z bezpośrednich rozmów wynika, że najczęściej pije się w biurach kawy mleczne. Stąd pomysł na ten tekst. Chcieliśmy odpowiedzieć na pytanie, jakie rodzaje ziaren sprawdzą się najlepiej w kawach mlecznych.
Wszystko zaczyna się od espresso
Oprócz wyboru konkretnego gatunku czy producenta kawy, warto powiedzieć kilka słów o samej metodzie parzenia. Jeśli chcemy cieszyć się takim cappuccino, jak w kawiarni, to przede wszystkim musimy skupić się na zrobieniu dobrego espresso. Jeśli posiadamy ekspres automatyczny domyślnie powinien on zrobić nam espresso o zbliżonych param do klasycznych parametrach: 7-9 gram kawy i 30 ml gotowego naparu. Takie proporcje zagwarantują nam, że kawa będzie intensywna w smaku, a po dodaniu mleka nie będziemy czuli, że jest rozwodniona. Podobnej zasady trzymajmy się również, jeśli nie mamy ekspresu automatycznego – róbmy kawę z mniejszą ilością wody. Kawa będzie zdecydowanie smaczniejsza, jeśli dopełnimy ją większą ilością ciepłego mleka, zamiast ciepłą wodą.
Arabika czy robusta
Temat już przez nas poruszany, powracamy do niego ponieważ wybór gatunku kawy ma tutaj kluczowe znaczenie. Jeśli cenimy łagodny smak kawy, skupmy się na ziarnach będących w 100% arabikami. Natomiast jeśli lubimy wyrazisty, bardziej gorzki smak, wybierzmy kawy z domieszką ziaren robusty. Robusta jest dobrym wyborem również dlatego, że jej smak jest bardziej kontrastowy względem kremowego smaku ciepłego mleka. Na rzecz arabiki, natomiast przemawia, że jej smak jest bardziej bogaty, a jej ziarna zawiera więcej cukru. Wszystko oczywiście zależy od preferencji smakowych i najlepiej rozstrzygnąć to samemu.
Pochodzenie kawy
Oprócz samego gatunku ziaren, warto zwrócić uwagę na ich pochodzenie. To, skąd pochodzą ziarna może nam powiedzieć, czy będą dobrze komponować się w kawie mlecznej. Tu zdecydowanie polecana jest kawa pochodząca z Brazylii, natomiast ze względu na kwasowość raczej należy unikać kaw afrykańskich.
Stopień wypalenia
Ziarna są wypalane w różnym stopniu, od barwy orzechowej do odcienia ciemnej, gorzkiej czekolady. Jasny stopień wypalenia wydobywa z kawy nuty cytrusowe, kwasowe. W połączeniu z mlekiem nie dają one ciekawego profilu smakowego. Jeśli więc sięgamy po kawy mleczne wybierzmy ziarna raczej o średnim stopniu wypalenia i te ciemniej prażone.
Grubość mielenia
Równie istotną kwestią jest grubość zmielenia ziaren. Im ziarna drobniej zmielone, tym ekstrakcja będzie pełniejsza, czyli smak kawy stanie się intensywniejszy. Należy oczywiście znaleźć złoty środek, ponieważ zbyt drobno zmielone ziarna mogą wydobyć zbyt dużo nut gorzkich utrzymujących się w posmaku (aftertaste). Zbyt drobne zmielenie może być również wyzwaniem dla ekspresu automatycznego – ciśnienie jakie wytwarza może okazać się niewystarczające do tego, aby przepompować wodę przez dozę zmielonej kawy.
The heart of Bean&Buddies, tętniące mocno i rytmicznie dzięki porannej dawce kawy. Na co dzień opiekuje się blogiem Bean&Buddies. Poza pracą celebruje trudną sztukę przeżywania wolnego czasu.