kawy mleczne Bean&Buddies
Podstawy kawy

Jakie ziarna do kaw mlecznych

Nie tylko ze statystyk, ale również z bezpośrednich rozmów wynika, że najczęściej pije się w biurach kawy mleczne. Stąd pomysł na ten tekst. Chcieliśmy odpowiedzieć na pytanie, jakie rodzaje ziaren sprawdzą się najlepiej w kawach mlecznych.

Wszystko zaczyna się od espresso

Oprócz wyboru konkretnego gatunku czy producenta kawy, warto powiedzieć kilka słów o samej metodzie parzenia. Jeśli chcemy cieszyć się takim cappuccino, jak w kawiarni, to przede wszystkim musimy skupić się na zrobieniu dobrego espresso. Jeśli posiadamy ekspres automatyczny domyślnie powinien on zrobić nam espresso o zbliżonych param do klasycznych parametrach: 7-9 gram kawy i 30 ml gotowego naparu. Takie proporcje zagwarantują nam, że kawa będzie intensywna w smaku, a po dodaniu mleka nie będziemy czuli, że jest rozwodniona. Podobnej zasady trzymajmy się również, jeśli nie mamy ekspresu automatycznego – róbmy kawę z mniejszą ilością wody. Kawa będzie zdecydowanie smaczniejsza, jeśli dopełnimy ją większą ilością ciepłego mleka, zamiast ciepłą wodą.

espresso do kaw mlecznych

Arabika czy robusta

Temat już przez nas poruszany, powracamy do niego ponieważ wybór gatunku kawy ma tutaj kluczowe znaczenie. Jeśli cenimy łagodny smak kawy, skupmy się na ziarnach będących w 100% arabikami. Natomiast jeśli lubimy wyrazisty, bardziej gorzki smak, wybierzmy kawy z domieszką ziaren robusty. Robusta jest dobrym wyborem również dlatego, że jej smak jest bardziej kontrastowy względem kremowego smaku ciepłego mleka. Na rzecz arabiki, natomiast przemawia, że jej smak jest bardziej bogaty, a jej ziarna zawiera więcej cukru. Wszystko oczywiście zależy od preferencji smakowych i najlepiej rozstrzygnąć to samemu.

Pochodzenie kawy

Oprócz samego gatunku ziaren, warto zwrócić uwagę na ich pochodzenie. To, skąd pochodzą ziarna może nam powiedzieć, czy będą dobrze komponować się w kawie mlecznej. Tu zdecydowanie polecana jest kawa pochodząca z Brazylii, natomiast ze względu na kwasowość raczej należy unikać kaw afrykańskich.

Stopień wypalenia

Ziarna są wypalane w różnym stopniu, od barwy orzechowej do odcienia ciemnej, gorzkiej czekolady. Jasny stopień wypalenia wydobywa z kawy nuty cytrusowe, kwasowe. W połączeniu z mlekiem nie dają one ciekawego profilu smakowego. Jeśli więc sięgamy po kawy mleczne wybierzmy ziarna raczej o średnim stopniu wypalenia i te ciemniej prażone. 

stopien wypalenia do kaw mlecznych

Grubość mielenia

Równie istotną kwestią jest grubość zmielenia ziaren. Im ziarna drobniej zmielone, tym ekstrakcja będzie pełniejsza, czyli smak kawy stanie się intensywniejszy. Należy oczywiście znaleźć złoty środek, ponieważ zbyt drobno zmielone ziarna mogą wydobyć zbyt dużo nut gorzkich utrzymujących się w posmaku (aftertaste). Zbyt drobne zmielenie może być również wyzwaniem dla ekspresu automatycznego – ciśnienie jakie wytwarza może okazać się niewystarczające do tego, aby przepompować wodę przez dozę zmielonej kawy.