międzynarodowy dzień kawy
Inne wpisy

Międzynarodowy dzień kawy

W Polsce zwyczajowo 29 września obchodzimy narodowy dzień kawy. Natomiast 1 października obchodzimy Międzynarodowy dzień kawy. Jak uczcić to wyjątkowe święto? Najlepiej pijąc swoją ulubioną kawę (a jakże). Można też spróbować czegoś nowego i skosztować przepisu na kawę pochodzącą z odległego regionu świata. We wpisie podsuniemy kilka pomysłów i pokażemy jaką kawę piją inne narody. Zachęcamy do kulinarnej podróży 😉

Włochy
Włosi do perfekcji opanowali przepisy na kawy, pewnie dlatego ich kawy zdominowały świat kawowy. Każda kawiarnia przynajmniej w Europie podaje espresso, cappuccino czy latte macchiato.
We włoskiej kawiarni espresso zamówimy, prosząc Buon giorno, un espresso, per favore.

Hiszpania
Hiszpanie mają swoje specyficzne kawy. Na specjalną uwagę zasługuje tu przede wszystkim cortado, czyli kawa na bazie pojedynczego bądź podwójnego espresso z lekko spienionym mlekiem w proporcji 1:1 albo 2:1. Podaje się tę kawę w małych szklankach o pojemności 80 ml.
Będąc w hiszpańskiej kawiarni kawę cortado możemy zamówić, prosząc Buenos dias un café cortado, por favor.

Pamiętajmy jednak, aby do śniadania przypadkiem nie poprosić po polsku o kawę, bo może się zdarzyć, że przyniesiona nam będzie cava, czyli hiszpańska odmiana szampana tj. wina musującego.

Australia/Nowa Zelandia
Od lat toczy się spór czy Flat White został wymyślony w Australii czy w Nowej Zelandii. Nie rozstrzygnę tego sporu, więc podaję oba kraje jako miejsce pochodzenia. Flat White to obecnie bardzo popularna kawa, którą robi się na bazie 1 lub 2 espresso z ciepłym, ale słabo spienionym mlekiem.
W australijskiej kawiarni zamówimy tę kawę, prosząc Good morning, one flat white coffee, please.

Austria
Myślimy Austria, mówimy Wiedeń. To właśnie ze stolicą skojarzony jest najbardziej rozpowszechniony specjał kawowy. Popularna Wiener Melange to espresso (chociaż Austriacy powiedzą na nie Mokka lub Kleiner Schwarzer) z lekko spienionym mlekiem, zwieńczone mleczną pianką. Nie muszę chyba dodawać, że ta kawa najlepiej smakuje w stolicy Austrii. Inna wersja Wiener Melange to Franziskaner, gdzie zamiast mlecznej pianki dodaje się bitą śmietanę.
W wiedeńskiej kawiarni możemy zamówić tę kawę, jeśli powiemy Guten Morgen, bitte, ein Wiener Melange.

Irlandia
Wieczorową porą warto spróbować świętowania na styl irlandzki. Kawa z whiskey, bita śmietaną i odrobiną brązowego cukru (trzcinowego) to wręcz symbol Zielonej Wyspy.
Zamawiając Irish Coffee w Dublinie, powiemy: Good evening, one Irish Coffee, please.

Szwecja
Szwedzi piją dużo czarnej, mocnej kawy przelewowej, czyli tzw. bryggkaffe. Nic więc dziwnego, że są jednym z tych krajów, gdzie konsumpcja kawy per capita wynosi rocznie 8.2 kg (podczas gdy w Polsce są to 2.4 kg). Chcąc napić się typowo szwedzkiej kawy, poprosimy: God morgon, snälla, svart kaffe.

Aftertaste, czyli podsumowanie
To oczywiście nie jedyne kraje ze swoimi specyficznymi zwyczajami kawowymi. Kawę piję się na całym świecie, a każdy z narodów ma inne wyobrażenie na temat smaku i serwowania kawy. Koniecznie podzielcie się swoimi kawowymi obserwacjami z podróży.