Przepis na cold brew
Inne wpisy

Przepis na cold brew

Kiedy jest upalnie zawsze chcę się bardziej pić. Przez wysokie temperatury jesteśmy też bardziej senni. Wychodzi więc na to, że na letnie dni idealna byłaby kawa na zimno – orzeźwiająca i pobudzająca. We wpisie zaprezentuję jak domowymi sposobami zrobić cold brew.

Wybór ziaren

Przepis na idealne cold brew powinniśmy zacząć, a jakże, od świetnej jakości ziaren. Zawsze warto przeznaczyć na ten cel  świeżo wypalone ziarna. Dodatkowo mając w pamięci, że cold brew ma być kawą orzeźwiającą, rekomenduję 100% arabiki z Afryki, które powinny zaprezentować najlepiej owocowy charakter kawy. Ziarna kawy powinniśmy zmielić dość grubo, jak do dripa.

Proporcje

Jakie proporcje zastosować kawy do wody? Tutaj oczywiście panuje dowolność i warto poeksperymentować. Jak każda improwizacja powinna mieć jednak jakiś punkt wyjścia. Proponuję zatem 10 g na każde 100 ml wody. Jeśli efekt okaże się zbyt ciężki w smaku zmniejsz dozę kawy. Jeśli kawa będzie zbyt herbaciana należy zwiększyć ilość kawy na każde 100 ml.

Woda

Ile i jaką wodę stosować? Co do samej wody to więcej informacji szukajcie we wpisie o wodzie. Tutaj równie ważną kwestią jest temperatura wody. Ja zalecam lodowatą wodą zalać zmieloną kawę. Są zwolennicy zalewanie również wodą w temperaturze pokojowej. Wybór należy do ciebie. Pamiętaj jednak, że przy wodzie w temperaturze pokojowej czas “parzenia’ powinien być odpowiednio krótszy niż przy wodzie zimnej.

“Parzenie”

Wstępnie przygotowany napar należy zostawić teraz aby powoli ekstrahował. Ja wkładam naczynie do lodówki co dodatkowo spowalnia cały proces. Można też postawić napar w chłodnym miejscu. Pamiętaj o szczelnym zamknięciu naczynia aby nie ulatniał się aromat i kawa nie przyjmowała obcych zapachów. Dla wygody można zastosować specjalne naczynia do parzenia cold brew, ale można też użyć tradycyjnej karafki. Nie przesadzę bardzo jak napiszę, że cold brew to kawa wymagająca najwięcej cierpliwości. Dlaczego? Ponieważ, jej proces parzenia trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin. Co do czasu parzenia warto eksperymentować. Ja używam dość długiego czasu: ponad 24h.

Efekt końcowy

Jak rozpoznać, że kawa zaparzyła się w prawidłowy sposób? Jeśli kawa będzie dość intensywna w smaku oraz jedwabista to znaczy że “jesteśmy w domu”. Ta przyjemna gładkość na języku, to jest coś dla czego warto czekać tyle godzin