stopien wypalenia ziaren kawy
Podstawy kawy

Stopień wypalenia ziaren

Przy wyborze kawy ważnym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest stopień wypalenia ziaren. Po otworzeniu opakowania może okazać się, że różnice w kolorze ziaren mogą być bardzo duże: od orzechowego aż po odcień ciemnej, gorzkiej czekolady. Jaki stopień wypalenia ziaren najlepiej sprawdzi się w biurze? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i wymaga szerszego omówienia.  

Różnice w smaku

Na samym początku warto uświadomić sobie różnice w smaku i aromacie jasno oraz ciemno palonych ziaren. Jasno palone ziarna dają kawę lżejszą o delikatniejszym smaku również z nutami kwasowymi i małą goryczką. Ciemnej palona kawa natomiast daje napar intensywniejszy w smaku bez śladu kwasowości, o wyraźnej nucie goryczki pozostającej również po przełknięciu. Takie są ogólne tendencje smakowe, które mogą być oczywiście mocniej wyczuwalne bądź mnie w różnych ziarnach.

stopien wypalenia a smak

Stopień zmielenia

Wiemy już jak prawdopodobnie będzie smakować kawa jasno i ciemno wypalona. Ale pamiętajmy, że stopień wypalenia to tylko jeden z wielu czynników, który ma wpływ na smak kawy. Załóżmy, że mamy kawę bardzo mocno wypaloną a mimo to nie jest ona intensywna w smaku. Jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy? Prawdopodobnie młynek został niewłaściwie ustawiony, zbyt grube mielenie. Generalna zasada kalibracji młynka mówi, że im grubsze mielenie, tym kawa będzie łagodniejsza, mniej gorzka i cierpka. Im mielenie będzie drobniejsze tym kawa będzie bardziej intensywna w smaku, bardziej gorzka i cierpka. Jeśli mamy więc kawę jasno paloną i zależy nam na zintensyfikowaniu jej smaku, ustawmy młynek tak, aby mielił drobniej.
Warto również pamiętać, że producenci ekspresów automatycznych zalecają grubszy przemiał dla kaw ciemniej palonych. Dzieje się tak dlatego, że ziarna ciemnej palone mają więcej tłustych olejków na powierzchni, co może powodować zaklejanie żaren w młynku. Ponadto ziarna z drugiego bieguna, czyli bardzo jasno palone, są bardzo twarde i wcale nie nadają się do młynków z domowych ekspresów automatycznych, mogą je wręcz uszkodzić. 

stopien wypalenia do kaw mlecznych

Jaki stopień wypalenia do kaw mlecznych

Warto zwrócić uwagę na stopień wypalenia również ze względu na przeznaczenie, czyli w jakim rodzaju kawy zostaną użyte ziarna. Jeśli będą to głównie kawy mleczne lepiej wybrać kawy średnio lub mocniej wypalone, których intensywny, gorzkawy smak będzie stanowił większy kontrast dla mleka. Jeśli natomiast pijemy głównie kawy czarne wybierzmy ziarna lżej wypalone, zagwarantujemy sobie wtedy bogatszy smak i aromat oraz bardziej klarowny napar.
Oczywiście są to prawidła, które nie muszą sprawdzić się przy wszystkich kawach i dopasować się do wszystkich gustów. Jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, że ktoś wolałby np. delikatniejszą w smaku kawę mleczną, dlatego wybierze ziarna lżej wypalone.