węglowodany a produktywność
Produktywność

Co jeść, żeby być bardziej produktywnym

Na naszą produktywność w pracy wpływa cały zespół czynników. Jesteśmy wydajni, jeśli dobrze planujemy swoje obowiązki, potrafimy skupić się na wykonywanym zadaniu i utrzymujemy porządek na biurku. Jak się okazuje, nie mniejsze znaczenie w tym kontekście mają nasze nawyki żywieniowe.

Co się dzieje po posiłku

Spożycie posiłku skutkuje wzrostem stężenia glukozy we krwi. Ponieważ jej wysoki poziom w organizmie zagraża życiu, nasze ciało, a dokładnie trzustka, natychmiast zaczyna wydzielać insulinę – hormon, który odprowadza nadmiar glukozy do komórek. Ta reakcja organizmu jest zupełnie prawidłowa – komórki wykorzystują bowiem glukozę (obok ciał ketonowych) jako swoje paliwo. Problem zaczyna się wtedy, gdy przez nasze wybory żywieniowe doprowadzamy do bardzo gwałtownych skoków glukozy (czyli cukru) we krwi, a co za tym idzie, zmuszamy naszą trzustkę do produkcji potężnych dawek insuliny.

Węglowodanowe błędne koło

To właśnie przejadanie się węglowodanami obniża naszą produktywność. Dzieje się tak, ponieważ zjedzenie ich dużej porcji skutkuje nagłym podwyższeniem poziomu glukozy we krwi (mistrzami w tej kategorii są cukry proste). Może się to wiązać z chwilowym przypływem energii, ale krótko po nim następuje nieuchronnie silny wyrzut insuliny. W jego wyniku czujemy się senni, obniża nam się nastrój, tracimy chęć do pracy i szybko stajemy się znów głodni. Nasza wydajność spada. W nadziei na pobudzenie sięgamy po kolejny wysokowęglowodanowy posiłek, skazując się na glukozowo – insulinowe błędne koło.

Kawo, ratuj!

Kiedy po słodkim drugim śniadaniu czujemy zmęczenie i mamy trudności ze skupieniem się na pracy, często sięgamy po filiżankę kawy. Liczymy na to, że zawarta w niej kofeina zapewni nam zastrzyk energii. Jednak bardzo często doznajemy zawodu, a nawet ze zdziwieniem obserwujemy u siebie jeszcze większą senność po filiżance kawy. Niestety okazuje się, że nawet najlepszej jakości kawa zaparzona w mistrzowski sposób nie jest w stanie nas pobudzić, jeśli doprowadzamy u siebie do wzmożonej produkcji insuliny kilka razy na dzień i odmawiamy sobie prawdziwie regenerującego snu, o czym szerzej w kolejnym wpisie.

Jakie produkty podnoszą poziom glukozy?

Aby przerwać opisane wyżej błędne koło i utrzymywać stabilny poziom energii przez cały dzień pracy, należy ograniczyć ilość spożywanych węglowodanów, zwłaszcza w produktach o wysokim indeksie glikemicznym. Wskaźnik ten mówi o stopniu, w jakim dany produkt podniesie nam poziom cukru we krwi w porównaniu do glukozy. Najwyższy IG mają wszelkie produkty zbożowe, słodycze, napoje słodzone, spora część owoców, ziemniaki, ryż, kukurydza, piwo. Wadą tej metody klasyfikacji żywności jest fakt, że nie wszystko, co ma niski indeks glikemiczny, jest zdrowe (np. soja). Ale jeśli mamy to na uwadze, komponowanie posiłków z produktów o niskim IG bardzo nam pomoże w zwiększeniu produktywności, a także utrzymaniu dobrego zdrowia, samopoczucia i szczupłej sylwetki.