mleko do kawy
Espresso kawa w domu

Jak spienić mleko do kawy w domu

Nawet największy twardziel, który pije tylko czarną kawą od czasu do czasu, kiedy nikt nie widzi, wypiję kawę ze spienionym mleczkiem. Trudno się temu dziwić. Kawa i ciepłe spienione mleko to kanoniczny wręcz duet, któremu trudno się oprzeć. Co jednak zrobić, kiedy nie mamy w pobliżu kawiarni, ani ekspresu w domu. Aby dobrze spienić mleko do kawy, nie potrzeba dużej wprawy i pieniędzy. Każdy z przedstawionych sposobów wykonacie w domowym zaciszu minimalnymi nakładami finansowymi. 

Podgrzewanie mleka do kawy

Aby cappuccino czy latte macchiato smakowało dobrze musimy mleko podgrzać. Ale uważajmy aby nie przedobrzyć. Nie podgrzewajmy mleka do temperatury wyższej niż 65 stopni C. Powyżej tej temperatury ścinają się białka i mleko traci swoją naturalną słodycz. 

Nie jest to wysoka temperatura, dlatego serwując kawę warto podgrzać filiżankę/kubek, aby cały napój nie zrobił się letni. Najlepiej zrobić to po prostu przelewając wcześniej naczynie wrzątkiem. 

Mamy już podgrzane mleko, teraz pytanie jak spienić mleko do kawy? 

mleko do kawy bzyczek

Spieniacz na baterie

Każdy pewnie kojarzy to urządzenie. Można je kupić w wielu sklepach z wyposażeniem do kuchni. Podstawowe wersje to koszt kilkunastu złotych. Można tym urządzeniem spienić mleko, ale nie przyniesie ono świetnego efektu. Pianka będzie miała dość sztywna konsystencję, przez co smak nie będzie tak aksamitny jak w cappuccino z kawiarni. Ogromną zaletą tego urządzenia jest na pewno prostota użycia. 

mleko do kawy słoik

Słoik

To przedmiot, który znajdzie się w każdym domu. Tutaj przy odrobinie wysiłku uzyskamy ciekawy efekt. Trochę trzeba się natrudzić, ponieważ spienianie polega na potrząsaniu zakręconym słoikiem wypełnionym w ⅓ mlekiem. Prawdopodobnie będziemy borykać się jednak z dość dużymi bąblami. Cała pianka natomiast może szybko opaść.

mleko do kawy french press

French press

Najlepsza moim zdaniem metoda, która pozwala uzyskać efekt jak przy spienianiu profesjonalną dyszą ekspresu ciśnieniowego. Warto pamiętać aby nalać nie więcej niż ⅔ mleka do naczynia. Jeśli chcemy uzyskać delikatnie spienione mleko, wystarczy kilka ruchów tłokiem. Tym sposobem uzyskamy naprawdę gładko spienione mleko z wręcz lśniącą powierzchnią. 

Podsumowanie czyli aftertaste

Po przygotowaniu mleka do kawy nie zapomnijmy go wyglazurować, czyli energicznie zamieszać tak, aby mleko i pianka nie rozdzielały się. Aby pozbyć się sporadycznych pęcherzyków, można uderzyć kubkiem o stół. I najważniejsze: nie zapomnijmy dodać kawy. Jak przygotować domowymi sposobami espresso opisaliśmy w innym naszym wpisie: espresso w domu