Melko owsiane
Mleko roślinne

Mleko owsiane do kawy

Spośród wielu napojów roślinnych to właśnie mleko owsiane jest uważane za najlepszy wybór do kawy. Jest najbardziej neutralne dzięki czemu nie zmienia smaku kawy. W tym wpisie przyjrzymy się mleku owsianemu i poznamy kilka faktów na jego temat.

Skład i właściwości  

Napój owsiany, bo taka jest prawna nazwa, powstaje z ziaren owsa. Jest więc produktem, idealnym dla wegan. Osoby nie tolerujące laktozy również powinny polubić się z mlekiem owsianym ( podobno większość populacji ma problem z trawieniem tego cukru). Jest też odpowiednie dla nietolerujących glutenu. Należy jednak uważać ponieważ, składowanie i przetwórstwo owsa zazwyczaj odbywa się na w sąsiedztwie innych zbóż (pszenica, żyto), jeśli więc chcemy mieć pewność szukający produktów z symbolem przekreślonego kłosa. 

Wiemy już czego nie zawiera napój owsiany, co zatem możemy znaleźć w jego składzie. Jednym z dobrodziejstw mleka owsianego jest beta-glukan, czyli rodzaj błonnika pokarmowego obniżającego poziom cholesterolu. Mleko to dostarcza niezbyt dużej dawki kalorii (54 na 100 ml), zawiera niewiele białka i tłuszczu w porównaniu z mlekiem krowim. Zawiera za to prawie dwa razy więcej węglowodanów (10,4g na 100ml) z czego 80% to cukry.

mleko owsiane do kawy

Mleko owsiane jako alternatywa dla mleka krowiego

Omawiane mleko zdaniem wielu osób jest najlepszym zamiennikiem mleka krowiego. Piałem o tym już kilka słów we wpisie o mlekach roślinnych. Tytułowe mleko posiada konsystencję chudego mleka i białawą barwę. Smak jest chyba najbardziej neutralny, pozbawiony chociażby fasolowego posmaku mleka sojowego, czy orzechowego posmaku różnego rodzaju mlek orzechowych. Ponadto, mleko owsiane jest często wybierane przez kawoszy, ponieważ świetnie się spienia. Natywnie nie posiada wapnia jak mleko od krowy. Warto więc zwrócić uwagę aby mleko owsiane, które kupujemy było dodatkowo wzbogacone w ten ważny składnik. 

mleko owsiane przepis

Jak zrobić mleko owsiane

Mleko owsiane jak większość napojów roślinnych jest dość drogie. Dobrą wiadomością jest jednak, że przygotowanie domowymi sposobami mleka owsianego jest bardzo proste. Poniżej krótki przepis:

10 łyżek płatków owsianych

1 l przegotowanej wody

Odrobina syropu z agawy/3 daktyle

Wszystkie składniki blendować ok 2 min na bardzo wysokich obrotach. Uzyskaną miksturę przecedzić przez gazę. Gotowe!