Jakie mleko roślinne wybrać
Inne wpisy

Jakie mleko roślinne do kawy

Tradycyjne mleko pasuje do kawy jak nic innego. Wiele osób nie wyobraża sobie innej postaci kawy jak właśnie cappuccino czy latte. Nawet puryści pijący tylko czarne kawy sięgają po mleczne wersje kaw.  Niestety mleko krowie nie jest bezwzględnie zdrowe i wielu osobom może przysparzać wiele problemów. Jakie zatem mleko stosować w zastępstwie? We wpisie znajdziecie kilka słów o tym jakie mleko roślinne wybrać.

Mleko krowie

Dziś, przez wzrost świadomości dietetycznej wiemy, że mleko, a szczególnie cukier tam zawarty (laktoza), nie jest trawiony przez ponad połowę populacji. Stąd coraz częściej problemy żołądkowe wiążą się właśnie ze spożyciem mleka krowiego. Lekarze słysząc o problemach gastrycznych nawet prewencyjnie nakazują wyłączenie mleka z diety.  Nieuchronnie więc poszukuję się zdrowszych alternatyw dla mleka wśród produktów roślinnych.

jakie mleko roślinne zamiast krowiego

Mleczna alternatywa – jaka najlepsza do kawy

Dlaczego tak bardzo smakuje nam tradycyjne mleko w cappuccino czy latte? Ponieważ nadaje słodycz, ma kremowo-jogurtową piankę oraz jest pełne w smaku, ma gęstą konsystencję. Ponadto nie przykrywa smaku kawy, a raczej nadaje mu nową jakość. Takich też cech poszukujemy w roślinnych alternatywach.

Dotychczas te cechy bariści znajdowali w mleku sojowym. Do dziś króluje ono w sieciowych kawiarniach. Jednak powoli odchodzi się od niego przez złą sławę soi. Okazuje się, że to jedna z najbardziej modyfikowanych roślin, więc jej zdrowy charakter stoi pod wielkim znakiem zapytania. Sojowe mleko świetnie się spienia, ale jej smak nie trafia w gusta wszystkich. W zależności od producenta może mniej lub bardziej zmieniać smak kawy.

Wśród specjalistów dużą popularnością cieszą się ostatnio mleka migdałowe i orzechowe. Świetnie się spieniają, ale mają swój wyrazisty smak. Na pocieszenie dodam, że smak orzechów świetnie zgrywa się z kawą.

Jeśli, ktoś poszukuje mleka o w miarę neutralnym smaku, to powinien sięgnąć po mleko owsiane. Wg wielu baristów to mleko najbardziej zbliżone do tradycyjnego mleka. Świetnie się spienia.

Często słyszy się również o różnego rodzaju połączeniach mlek. Bardzo popularne jest mleko orkiszowo-migdałowe. Warto spróbować.

najlepsze mleko roślinne do kawy

Mleko mleku nierówne

Okazuje się, że sam wybór rodzaj mleka nie wystarczy.  Mleko roślinne może zawierać wiele “ulepszaczy”. Jeśli więc oczekujemy przede wszystkim zdrowego produktu, warto zapoznać się z jego składem. Mleka sojowe np. mogą diametralnie różnić się zawartością i co za tym idzie smakiem. Wielu producentów sztucznie dosładza swoje produkty, co mocno modyfikuje smak kawy.

Aftertaste, czyli podsumowanie

Dobra wiadomość dla poszukujących mleka roślinnego: jest z czego wybierać 🙂  Wiele mlek świetnie się spienia, ma naturalną słodycz i dobrze komponuje się z kawą. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. O tym jakie ziarna wybierać do kaw mlecznych przeczytacie w naszym innym wpisie.