Mleko sojowe do kawy
Mleko roślinne

Mleko sojowe do kawy

Szukając zastępstwa dla mleka krowiego nieuchronnie trafiamy na mleko sojowe. Mleko sojowe było chyba pierwszym alternatywnym mlekiem dodawanym do kawy. Czemu właśnie mleko sojowe stało się tak popularne – na to pytanie odpowiem we wpisie.

Skład i właściwości

Mleko sojowe oferowane przez producentów różni się znacznie składem, więc różnice w wartościach odżywczych mogą być duże. Produkty różnią się między sobą przede wszystkim ze względu na zawartość cukru, który bardzo zwiększa ilość kalorii. Mleko sojowe niesłodzone zawiera w jednej szklance 80 kcal, słodzone natomiast 131 kcal. Dla porównania mleko krowie 3,2% tłuszczu zawiera 146 kcal. Mleko sojowe zawiera bardzo zbliżona do mleka krowiego ilość białka: 7-7,9 g (w zależności czy jest słodzone/wzbogacone). Ilość węglowodanów dla mleka sojowego niesłodzonego i słodzonego to odpowiednio: 4g i 15,3g. Zawartość tłuszczu oscyluje w przedziale 4-4,3g na jedną szklankę. Samo mleko sojowe nie posiada wapnia oraz witamin A i D, warto więc kupić produkty wzbogacone o te składniki. Omawiane mleko zawiera za to duże ilości kwasu foliowego, potasu oraz witaminy B12. 

mleko sojowe właściwości

Soja oraz mleko z niej wytwarzane posiada w swoim składzie kontrowersyjne izoflawony będące fitoestrogenami działającymi w podobny sposób co żeńskie hormony płciowe. Najnowsze badania pokazały jednak, że aby zauważyć negatywny wpływ tego związku na gospodarkę hormonalną, należałoby spożywać znaczne ilości soi. 

Kolejną kontrowersją z soją w roli głównej jest jej modyfikacja genetyczna. Tylko produkty oznaczone informacją: non gmo nie są na pewno modyfikowane. Większość produkcji (90%) jest jednak dotknięta tą przypadłością. 

Niedobrą wiadomością dla dla osób podatnych na alergie jest fakt, że soja jest mocnym alergenem. 

mleko sojowe z kawą

Mleko sojowe jako alternatywa dla mleka krowiego

Jak widzieliśmy powyżej, sojowe jest częstym zastępnikiem mleka krowiego głównie ze względu na wartości odżywcze. Zawiera podobną ilość białka oraz porównywalną ilość kcal (szczególnie słodzone). Jeśli chodzi o “właściwości kawowe” to mleko sojowe świetnie się spienia i ma bardzo podobną konsystencję do mleka krowiego. Jeśli chodzi o smak to nie jest jednak tak neutralne w smaku jak chociażby owsiane. Mleko sojowe posiada dość specyficzny fasolowy aromat, który producenci starają się ukryć właśnie przez dosładzanie cukrami prostymi. 

Pomijając kontrowersje związane z mlekiem sojowym, to właśnie ono bardzo długo było podawane jako najlepsza alternatywa dla mleka krowiego właśnie przez wartość odżywczą. Naturalnie stało się również zastępstwem dla mleka krowiego podawanego do kawy. 

mleko sojowe przepis

Jak zrobić mleko sojowe w domu 

Uzyskać 1,5 l mleka sojowego zaopatrzymy się w następujące składniki:

  • 200g ziaren soi
  • 1,5 l wody 

Ziarna zalejmy połową przygotowanej wody i zostawmy na noc. Następnie, odcedzone ziarna zmiksujmy z pozostałą wodą w blenderze na drobną papkę. Uzyskana konsystencję gotujmy przez 15 minut. Po wystudzeniu, przeciśnijmy naszą miksturę przez gazę. Gotowe!