Opakowanie kawy
Podstawy kawy

Opakowanie kawy – na co zwrócić uwagę

Na jakość kawy ma wpływ wiele czynników podczas jej uprawy, obróbki oraz przechowywania. Potencjał dobrych ziaren kawy może zostać zaprzepaszczony przez niewłaściwe ich przechowywanie. W jaki sposób przechowywać kawę, aby zachowała jak najdłużej swoje walory smakowe?  

Opakowanie kawy

Kawa jest specyficznym produktem spożywczym, dlatego potrzebuje specyficznego opakowania. Kawa po wypaleniu wydobywa z siebie niepożądany dwutlenek węgla (CO2). Dlatego pakuje się wypalone ziarna dopiero po ok. tygodniu, kiedy większość CO2 wydostanie się z kawy. Po zapakowaniu niepożądany związek nadal się wydobywa, dlatego należy zastosować opakowanie, które pozwala na pozbycie się CO2 na zewnątrz. Służy do tego celu specjalny wentylek. Należy zatem zwrócić uwagę czy opakowanie takowy posiada. Wentylek jest kierunkowy: wydobywa nadmiar powietrza na zewnątrz i nie pozwala zassać powietrza do wewnątrz.

Przechowywanie kawy

Jeśli jesteśmy pewni, że kawa przed otwarciem była odpowiednio przetrzymywana, to zwróćmy również uwagę na to, jak kawa jest przechowywana po otwarciu opakowania. Kawa to produkt, który nie znosi dobrze obecności światła, wysokiej temperatury i wilgoci. Upewnijmy się zatem, że po otwarciu opakowania będziemy mogli je z powrotem szczelnie zamknąć, aby ochronić ziarna przed wietrzeniem. Wydawałoby się, żę dobrze jest przełożyć ziarna do szczelnie zamkniętego pojemnika próżniowego – nie jest to jednak dobry pomysł. Nie dajemy wtedy ziarnom kawy możliwości pozbycia się nadmiaru CO2. Opakowanie zatem oprócz kierunkowego wentylka dobrze, żeby posiadało hermetyczną strunę i było z materiału nie przepuszczającego światła.

data palenia kawy

Terminy

Po otwarciu opakowania należy wziąć pod uwagę, że od tego momentu proces wietrzenia kawy nabiera tempa. Idealnie byłoby takie ziarna spożyć jak najszybciej. Smak pierwszej kawy i ostatniej z danego opakowania, może mocno się różnić – szczególnie jeśli degustację dzieli ponad miesiąc. Pamiętajmy zatem, aby przy porównaniach kaw, w miarę możliwości zestawiać ziarna z dopiero co otwartych opakowań.

Warto na koniec wspomnieć, że dobrej jakości opakowanie powinno zawierać informację o dacie wypalenia. Nie powinna ona być starsza niż 3 miesiące. Jest to dla nas znak, że kawa jest naprawdę świeża. To jeden z czynników za pomocą, którego poznajemy kawę wysokiej jakości.