kawa na śniadanie
Inne wpisy

Dobra kawa na śniadanie

Jak dobrze zacząć dzień? Zacznijmy od śniadania …z dobrą kawą oczywiście!

Zacznijmy dobrze dzień!

Kawa, przez wielu uważana jest za źródło energii …i słusznie to świetny sposób na zapewnienie sobie skutecznego przebudzenia.  Jaka kawa będzie odpowiednia? Oczywiście, taka, którą lubimy oraz taka, która dobrze na nas działa.

W tym wpisie podpowiemy, na co zwrócić uwagę wybierając kawę na śniadanie, oraz odpowiemy na pytanie, dlaczego tak właściwie niektórzy z nas, nie wyobrażają sobie poranka bez filiżanki dobrej kawy.

Arabica i Robusta

Wielu z nas myśląc o kawie, kojarzy ją z arabica lub robusta, – i słusznie, są to dwa dominujące i najbardziej popularne w produkcji gatunki kawy.

Arabica jest zdecydowanie delikatniejsza, lekko kwaskowa. Pomimo, że jest łagodniejsza posiada subtelny aromat. Cieszy się największą popularnością, uważana jest za kawę najwyższej jakości. Najczęściej, to właśnie ona pojawia się na stołach kawoszy. Arabika jest świetnym rozwiązaniem na śniadanie, ponieważ jest delikatna i posiada przyjemny smak, czasem w zależności od rodzaju, wzbogacony posmakiem słodyczy i nuty cytrusów. Jej cudowny aromat sprawi, że poranek będzie jeszcze przyjemniejszy. Osoby, które wybierają arabike często podkreślają wyjątkowość jej aromatu.

Robusta to gatunek kawy mniej popularny w produkcji. Kawa przygotowana z ziaren robusty ma bardziej gorzki smak, zawiera więcej kofeiny w sobie niż arabika.  Posiada zdecydowanie większe właściwości pobudzające. Ziarna robusty stosuje się, jako domieszkę do innego gatunku, tworząc idealnie zbilansowaną mieszankę, która w efekcie świetnie łączy się z aromatyczną arabiką. Jeśli więc twoja ulubiona kawa na śniadanie to Espresso, koniecznie wybierz mieszankę z ziarnami robusty, wytworzy ona również delikatną piankę na twojej kawie.

Poprawa samopoczucia po wypiciu kawy.

Często zastanawiamy się, dlaczego nie wyobrażamy sobie śniadania, bez filiżanki dobrej kawy, dlaczego ma ona takie działanie na nasz organizm. Badań, mitów i faktów na ten temat, możemy spotkać wiele.IMG8032

Wszystko za sprawą kofeiny, która jest głównym składnikiem kawy. Jest ona składnikiem, który wchłania się do naszego organizmu już po około 30min.; zwiększa poziom serotoniny, potocznie uważaną za hormon szczęścia. Kofeina podnosi również poziom adrenaliny, a co za tym idzie, skutecznie nas pobudza. Uważa się również, że zmniejsza ona senność i zmęczenie.

To właśnie kofeina, jest odpowiedzialna za pobudzające właściwość naszego ulubionego napoju. Z tego też powodu, tak często kawa gości na naszych śniadaniowych stołach.

IMG_8030

Zacznij z nami dzień od kawy 🙂

Jeśli i Wam kawa towarzyszy przy śniadaniu- łapka w górę.

Jeśli macie chęć podzielić się z nami waszą opinią, jaki gatunek kawy wolicie, arabica czy robusta, a może jednak mieszanka? Piszcie w komentarzach, chętnie przeczytamy.